24 listopada 2024

Zakaz organizacji imprez masowych? Prezes NRL apeluje do premiera

Kancelaria Prezesa Rady Ministrów zapewnia, że wszystkie zalecane przez Światową Organizację Zdrowia procedury zabezpieczenia sanitarno-epidemiologicznego zostały w Polsce wdrożone z dużym wyprzedzeniem przed ogłoszeniem alertu przez WHO.

Odprawa premiera z wojewodami i wojewódzkimi inspektorami sanitarnymi. Foto: Adam Guz / KPRM

Zdaniem rządu oddziały zakaźne w szpitalach są gotowe na ewentualne pojawienie się przypadków koronawirusa w Polsce.

– Szczegółowo omówiliśmy, co należy robić, żeby ograniczyć ryzyko związane z rozprzestrzenianiem się wirusa – powiedział kilka dni temu premier Mateusz Morawiecki po odprawie z wojewodami i wojewódzkimi inspektorami sanitarnymi w sprawie koronawirusa.

Kilka dni temu została uruchomiona infolinia Narodowego Funduszu Zdrowia w zakresie informacji o koronawirusie. Numer 800 190 590 dostępny jest 24 h na dobę. – Na infolinię będzie można dzwonić o każdej porze, aby uzyskać przydatne informacje o tym, co zrobić i jak się zachować w przypadku podejrzenia zarażenia wirusem – mówi minister zdrowia Łukasz Szumowski. Dodatkowo akcja informacyjna prowadzona ma być m.in. w międzynarodowych połączeniach PKP.

Wczoraj minister zdrowia podał, że w Polsce jest hospitalizowanych 47 osób z podejrzeniem koronawirusa, 55 osób jest objętych kwarantanną domową, a ponad 1570 jest monitorowanych przez służby sanitarne. – Uważnie śledzimy doniesienia z całego świata o rozprzestrzenianiu się nowego koronawirusa, który dotarł do Europy. Ponawiam apel o zachowanie spokoju, przestrzeganie zasad higieny, a także taką organizację życia społecznego, by redukować możliwości rozprzestrzeniania się wirusa – mówi prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Andrzej Matyja.

Jak dodaje, wszyscy powinniśmy dążyć do minimalizacji ryzyka zakażeń. – To zadanie indywidualne dla każdego z nas. To też zadanie dla kierujących placówkami ochrony zdrowia, opiekuńczymi, edukacyjnymi, zakładami pracy, by tak organizować funkcjonowanie podległych im instytucji i organizacji, by chronić zdrowie i życie ludzi – podkreśla prezes Naczelnej Rady Lekarskiej.

Zdaniem prof. Andrzeja Matyi jest to również zadanie dla rządzących, dlatego 28 lutego w imieniu środowiska lekarskiego zwrócił się do premiera Mateusza Morawieckiego z prośbą o rozważenie wprowadzenia jak najszybciej zakazu organizacji imprez masowych oraz odwołania zbliżających się imprez i podjęcia decyzji o wstrzymaniu wydawania zezwoleń na tego typu wydarzenia. – Im szybciej ograniczymy możliwości rozprzestrzeniania się wirusa, m.in. minimalizując liczbę potencjalnych kontaktów, które sprzyjają szybkiemu roznoszeniu infekcji, tym lepiej – mówi prezes NRL.

Prof. Andrzej Matyja podkreśla, że organizatorom wszelkich wydarzeń gromadzących licznych uczestników (m.in. spektakli, pokazów, wystaw, konferencji, koncertów) należy zalecać ich odwołanie do czasu uspokojenia się sytuacji epidemiologicznej w Europie i na świecie. – Byłaby to ważna, dodatkowa reakcja na wezwanie Światowej Organizacji Zdrowia do wzmożenia wysiłków na rzecz powstrzymania koronawirusa. Postawmy mu tamę, póki jeszcze nie „zadomowił” się w naszym kraju – zaapelował prezes NRL, dodając, że skuteczne powstrzymanie ewentualnej epidemii wymaga radykalnych kroków.

Dziś w południe organizatorzy V Kongresu Wyzwań Zdrowotnych (Health Challenges Congress – HCC), który miał rozpocząć się już za kilka dni w Katowicach, poinformowali o przełożeniu daty wydarzenia o ponad trzy miesiące. – Postępując odpowiedzialnie, uwzględniając rosnące z dnia na dzień zaangażowanie przedstawicieli środowiska medycznego i decydentów w przeciwdziałanie problemom związanym z koronawirusem, postanowiliśmy przełożyć zbliżającą się edycję kongresu – mówi Wojciech Kuśpik, prezes Grupy PTWP, organizator konferencji.

Nowy koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Choroba objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni, zmęczeniem, a jej ciężki przebieg obserwuje się u 15-20 proc. osób. Na rozwinięcie ciężkiej postaci choroby i zgon w największym stopniu narażone są osoby starsze, z obniżoną odpornością, którym towarzyszą inne choroby, zwłaszcza przewlekłe. Chcąc się uchronić przed koronawirusem należy zachować podstawowe zasady higieny, bo do przenoszenia dochodzi drogą kropelkową.

Mariusz Tomczak

PAMIĘTAJ!

  • Przestrzegaj podstawowe zasady higieny – jak najczęstsze mycie rąk, zasłanianie nosa i ust zgięciem łokcia podczas kichania i kasłania.
    • Wirusy praktycznie w 100% giną w kontakcie z mydłem, a zasłanianie nosa i ust przy kichaniu i kasłaniu ogranicza szerzenie się infekcji, dzięki czemu również chronimy inne osoby wokół nas.
    • Należy pamiętać, że po użyciu chusteczek higienicznych konieczne jest ich natychmiastowe wyrzucenie i umycie rąk.
    • Warto nosić ze sobą żel lub chusteczki dezynfekujące, które są wygodną metodą usunięcia zanieczyszczeń z dłoni.
    • W przypadku przeziębienia lub choroby powinniśmy nosić maski ochronne, aby nie zarażać innych.
  • Polegaj na sprawdzonych informacjach z wiarygodnych źródeł. Śledź komunikaty m.in.:
  • Jeśli to możliwe, unikaj dużych skupisk ludzi.
  • Obserwuj swój stan zdrowia, w szczególności po pobycie w krajach dotkniętych koronawirusem lub po kontakcie z osobami zarażonymi albo z podejrzeniem zarażenia.
    • Jeśli pojawią objawy grypopodobne (gorączka, bóle mięśni, kaszel, duszność, problemy z oddychaniem) bezzwłocznie powiadom telefonicznie stację sanitarno-epidemiologiczną lub zgłoś się bezpośrednio do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego.
    • Wizyta w innej placówce nieposiadającej odpowiedniego zaplecza, np. u lekarza pierwszego kontaktu, naraża innych pacjentów!
  • Jeśli to możliwe, nie planuj wyjazdów do Chin oraz Korei Południowej, Włoch (w szczególności do regionu Lombardia, Wenecja Euganejska, Piemont, Emilia Romania, Lacjum), Iranu, Japonii, Tajlandii, Wietnamu, Singapuru i Tajwanu.
  • Zachowaj spokój i rozsądek.

PRZYDATNE LINKI