15 lipca 2025

Zaktualizowana lista leków krytycznych: nowe substancje

Resort zdrowia zakończył prace nad aktualizacją Krajowej Listy Leków Krytycznych, która obejmuje już 401 substancji czynnych. Do wykazu dodano m.in. leki na stwardnienie rozsiane oraz związane z leczeniem zakażenia wirusem HIV.

Fot. freepik.com

Na nowej liście znalazł się m.in. stosowany w leczeniu osteoporozy lek Denozumab, wykorzystywany głównie w leczeniu zakażeń przewodu pokarmowego antybiotyk Fidaxomicinum, Glatirameri acetas stosowany u chorych na stwardnienie rozsiane oraz Nevirapinum pomagający w leczeniu skojarzonym z innymi lekami przeciwretrowirusowymi u zakażonych wirusem HIV.

Nowa wersja listy leków krytycznych liczy o sto substancji więcej, niż poprzednia. Jak czytamy w komunikacie Ministerstwa Zdrowia, podczas przygotowywania aktualizacji poddano analizie substancje czynne, które znalazły się w drugiej edycji Europejskiej Listy Leków Krytycznych oraz zgłaszane z różnych stron nowe propozycje.

Konstruując listę, Ministerstwo Zdrowia wzięło pod uwagę m.in. aspekty kliniczne wskazane przez specjalistów, miejsca wytwarzania leków, obecność ich odpowiedników, średni miesięczny wolumen sprzedaży oraz dostępność produktów leczniczych z daną substancją czynną. Celem jej powstania jest zapewnienie bezpieczeństwa polskim pacjentom.

– Chcemy, żeby był zapewniony nieprzerwany dostęp do leków, by produkcja leków odbywała się w kraju, by zabezpieczone były trwałe i nieprzerwane łańcuchy dostaw, by były stabilne źródła dostaw substancji czynnych oraz leków dodatkowych, jak również wypracowujemy zachęty dla producentów do inwestowania w produkcję substancji czynnych w terenie naszego kraju – podkreślił podczas prezentacji Krajowej Listy Leków Krytycznych wiceminister zdrowia Marek Kos.

Pierwsza wersja Krajowej Listy Leków Krytycznych, zawierająca 301 substancji czynnych, została opublikowana w grudniu 2024 r. Znalazły się na niej leki, których niedobór może negatywnie wpłynąć na dostęp pacjentów do terapii i stanowić poważny problem dla systemu opieki zdrowotnej.