Lubuskie: pieniądze dla kierunku lekarskiego
Uniwersytet Zielonogórski dostanie od samorządu województwa lubuskiego 2 mln zł na działalność nowo utworzonego kierunku lekarskiego. To pierwsza transza z zapisanej w Wieloletnim Planie Finansowym kwoty 6 mln zł. Nabór na ten kierunek ruszył w tym roku – o jedno miejsce walczyło aż 30 chętnych.
Rektorat Uniwersytetu Zielonogórskiego
– To wielka szansa dla naszej uczelni oraz na podwyższenie usług szpitalnych w regionie. Wraz z kadrą naukową podniesie się jakość i poziom leczenia. Te dwa miliony w tym roku i cztery w następnym to znakomity początek i jestem z tego bardzo zadowolony – tłumaczył podczas oficjalnego podpisania umowy rektor uniwersytetu prof. Tadeusz Kuczyński.
Starania w sprawie uruchomienia kierunku lekarskiego na Uniwersytecie Zielonogórskim trwały kilka lat. Inicjatywę tę popierali przedstawiciele tej uczelni, władze miasta, a także lubuskie jednostki ochrony zdrowia. Przeciwna była m.in Konferencja Rektorów Akademickich Uczelni Medycznych.
Przypomnijmy, że 27 marca KRAUM podjęła uchwałę, w której wyrażono zdecydowany sprzeciw wobec powstawania nowych kierunków medycznych, w tym tego na Uniwersytecie Zielonogórskim. Argumentowano, że i tak nie w pełni wykorzystuje się potencjał już działających uczelni medycznych. Rektorzy ponadto wyrażali obawę o jakość kształcenia na uczelniach, które nie mają tradycji medycznych.
Studia na kierunku lekarskim na Uniwersytet Zielonogórski rozpoczną się w tym roku. Podczas rekrutacji złożono ponad 1,8 tys. podań. Kierunek oferuje 60 miejsc. Dziekanem został prof. zw. dr hab. n. med. Marek Spaczyński, specjalista w dziedzinach położnictwo i ginekologia oraz ginekologia onkologiczna.