3 lipca 2025

Zmiany w programach lekowych dla pacjentów z chorobami nerek 

Z początkiem lipca weszły w życie długo oczekiwane zmiany w programie lekowym B.113 „Leczenie pacjentów z chorobami nerek”. Jest to efekt rozmów między Ministerstwem Zdrowia z ekspertami i środowiskami pacjenckimi. Od miesięcy apelowali oni o dostosowanie programu do realnych warunków klinicznych.

Fot. freepik.com

Decyzje Ministerstwa Zdrowia zostały pozytywnie ocenione przez Radę Przejrzystości działającą przy prezesie Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji (AOTMiT). Wśród kluczowych zmian, które zostały wdrożone od 1 lipca, znalazły się:

  • uproszczenie kryteriów kwalifikacji pacjentów do programu,
  • ograniczenie liczby obowiązkowych wizyt i zakresu wymaganych badań kontrolnych (przy jednoczesnym zachowaniu kryteriów bezpieczeństwa),
  • ułatwienia w prowadzeniu dokumentacji.

Zmienione zapisy programu biorą pod uwagę potrzeby pacjentów w różnym stadium przewlekłej choroby nerek (PChN), znoszą niektóre ograniczenia dotyczące wskaźnika BMI i czasu stosowania diety), oraz – jak podkreślają eksperci – skupiają się na realnym stanie klinicznym chorej osoby i skuteczności leczenia.

– To bardzo dobry kierunek. Cieszymy się, że Ministerstwo Zdrowia otworzyło się na głos klinicystów i pacjentów. Zmiany idą w stronę racjonalizacji i uproszczenia leczenia, dając tym samym szansę szerszej grupie chorych na dostęp do terapii nefroprotekcyjnej. Jesteśmy wdzięczni za uwzględnienie postulatów środowiska nefrologicznego – podkreśla prof. dr hab. Magdalena Krajewska, konsultant krajowa w dziedzinie nefrologii oraz była prezes Polskiego Towarzystwa Nefrologicznego.

Cel zmian to odciążenie poradni specjalistycznych i dostosowanie programu do codziennej praktyki lekarskiej. Chodzi też o ułatwienie dostępu do terapii zwłaszcza pacjentom spoza dużych aglomeracji. To właśnie dla nich częste wizyty kontrolne, ale również i rozbudowana dokumentacja były i są często barierą nie do pokonania.

Jak wyjaśniają eksperci, choć przyjęte zmiany są bardzo ważne, kolejnym wyzwaniem pozostaje uregulowanie roli dietetyka klinicznego w opiece nad pacjentami z przewlekłą chorobą nerek. Zmniejszenie progresji tej choroby nerek zależy bowiem nie tylko od farmakoterapii, ale także od właściwej diety i monitorowania stanu odżywiania pacjentów.