12 września 2024

Znikająca medyczna marihuana

W projekcie rozporządzenia ministra zdrowia, który trafił do konsultacji publicznych, nie ma ograniczeń w przepisywaniu medycznej marihuany. Nie została wpisana do wykazu substancji, które będzie można kupić tylko po osobistej konsultacji u lekarza.

Fot. pixabay.com

Projekt zmieniający rozporządzenie w sprawie środków odurzających, substancji psychotropowych, prekursorów kategorii 1 i preparatów zawierających te środki lub substancje trafił do konsultacji publicznych 12 sierpnia.

Nowe przepisy będą wydane na podstawie ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Ich celem jest m.in. ograniczenie występowania negatywnych zjawisk społecznych związanych z nadużywaniem niektórych substancji, a „w szczególności z ich nadmierną preskrypcją”.

Skutkuje ona „uzależnieniami lekowymi, w tym związanymi z koniecznością hospitalizacji” lub dalszym leczeniem farmakologicznym, co „generuje również zwiększone nakłady publiczne na ochronę zdrowia” – wskazano w Ocenie Skutków Regulacji (OSR) dołączonej do projektu rozporządzenia.

Na liście objętej obostrzeniami znalazło się sześć substancji z grupy opioidów: fentanyl, morfina, oksykodon, tramadol, tapentadol i buprenorfina. „Korzyści z prawidłowego, kontrolowanego przez lekarza, podawania fentanylu i innych leków opioidowych w celach terapeutycznych zdecydowanie przewyższają ryzyko” – wskazało Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej (NRL) w stanowisku podjętym kilka tygodni temu.

Medyczna marihuana, czyli susz konopi indyjskich, nie została jednak wpisana na dołączoną do projektowanego rozporządzenia listę substancji, których nie będzie można przepisać bez osobistego zbadania pacjenta, mimo że znajdowała się w wersji projektu przekazanej Naczelnej Izbie Lekarskiej (NIL) w ramach prekonsultacji. Do zmiany doszło „gdzieś” między prekonsultacjami a konsultacjami.

Samorząd lekarski od dawna domaga się wprowadzenia zmian, które ograniczą spożycie marihuany medycznej przez osoby bez wskazań medycznych. niestety łatwe uzyskiwanie recept na medyczną marihuanę umożliwiają tzw. receptomaty, co nawiasem mówiąc nierzadko odbywa się bez zebrania wywiadu lekarskiego w prawidłowy sposób.

Przebieg procesu legislacyjnego można śledzić na stronie internetowej https://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12388251/katalog/13074951#13074951.