28 marca 2024

IX Kongres Polonii Medycznej

W dniach 2-4 maja 2016 r. w Warszawie odbywa się IX Kongres Polonii Medycznej oraz II Światowy Zjazd Lekarzy Polskich. Hasłem przewodnim tego najważniejszego spotkania lekarzy polskiego pochodzenia z całego świata jest inspiracja jakości i bezpieczeństwa leczenia.

Foto: Monika Bala

Jego organizatorami są: Federacja Polonijnych Organizacji Medycznych i Okręgowa Izba Lekarska w Warszawie, przy współudziale Naczelnej Izby Lekarskiej.

Program naukowy Kongresu obejmuje prezentacje najnowszych kierunków w medycynie oraz sesje i debaty, których wiodącymi tematami są:

  • Poszukiwania wzorców bezpiecznej medycyny.
  • Polityka wdrażania współczesnych metod poprawy jakości leczenia.
  • Szczepienia: Między wiedzą medyczną (EBM) a mitami.
  • Kiedy lekarz staje się specjalistą? Jak zrealizować szkolenie specjalistyczne lekarzy zgodne z oczekiwaniami społeczeństwa, systemu ochrony zdrowia i realiami edukacji medycznej?
  • Komunikacja lekarzy i pacjentów w sytuacjach wyjątkowych.
  • Przejrzystość i marketing w medycynie – obawy i nadzieje.
  • Matka i dziecko: strategia bezpiecznego leczenia w ginekologii i położnictwie.
  • Stomatologia bez granic: przemiany, innowacje, odkrycia.
  • 10 najbardziej aktualnych, kontrowersyjnych tematów współczesnej medycyny.
  • Warszawski Uniwersytet Medyczny – historia i nowości dla zagranicznych uczestników Kongresu.
  • Medycyna translacyjna wyzwaniem XXI wieku.
  • Pozazawodowe pasje lekarzy (malarstwo, poezja, fotografia, sport).
  • Kierunki dalszego rozwoju współpracy miedzy krajowymi a zagranicznymi środowiskami lekarskimi.

W Kongresie udział biorą najwybitniejsi przedstawiciele medycyny polskiego pochodzenia, pracujący w Polsce, jak i za granicą.

Wśród nich m.in. odkrywca genów choroby Parkinsona prof. Zbigniew Wszołek z Mayo Clinic (USA) i promotor Evidence Based Medicine prof. Roman Jaeschke z MacMaster University (Kanada) – uznani ostatnio przez Thomson-Reuters za jednych z najbardziej wpływowych ludzi medycyny na świecie, słynny transplantolog prof. Maria Siemionow z University of Illinois (USA) i prof. Waldemar Priebe z University of Texas (USA), chemik, prowadzący badania związane z chemią i biologią nowotworów w kontekście opracowania nowych terapii antynowotworowych.

Więcej o IX Kongresie Polonii Medycznej i II Światowym Zjeździe Lekarzy Polskich (relacje i zdjęcia) tutaj.

W Kongresie uczestniczy ponadto prof. Krzysztof Bankiewicz, odkrywca metod celowanego leczenia guzów mózgu z University Of Califonia San Francisco oraz prof. George Król, twórca minimalnej inwazyjnej, przezskórnej terapii przerzutów nowotworowych do kręgosłupa ze słynnego Sloan Kettering Memorial Center w Nowym Jorku. Są też przedstawiciele minimalnie inwazyjnych technik naczyniowych, jak prof. Maciej Dryjski z University of Buffalo czy prof. Piotr Kasprzak z Uniwersytetu w Ratyzbonie.

Uzupełnieniem bogatego programu Kongresu jest spotkanie z Mistrzami Akademickiej Medycyny, w tym roku z prof. Stefanem Angielskim z Gdańska i prof. Markiem Pawlikowskim z Łodzi, zasłużonymi profesorami, którzy swoimi osobowościami i spojrzeniem na medycynę wywarli olbrzymi wpływ na pokolenia lekarzy studiujących w Polsce.

– Łączy nas wspólna troska o naszych pacjentów, dbałość o ich zdrowie, jak również o nasz profesjonalny rozwój. Kongres jest symbolem dobrej współpracy między krajem a szeroko rozumianym środowiskiem polonijnym oraz impulsem do dalszego pogłębiania relacji między środowiskiem lekarzy pracujących w kraju a tymi, których los lub historia rzuciły poza jego granice – mówi prof. Marek Rudnicki z Chicago, przewodniczący Komitetu Naukowego Kongresu.

Wśród uczestników znajdują się lekarze i studenci uczelni medycznych, eksperci i badacze zasłużeni dla rozwoju wielu dziedzin medycyny, jak również znamienici przedstawiciele świata nauki, polityki i kultury z Polski oraz m.in. Niemiec, Francji, Wielkiej Brytanii, Skandynawii, USA i krajów byłego bloku wschodniego. Honorowy patronat nad Kongresem objął Prezydent RP Andrzej Duda. Natomiast prezes Polskiej Akademii Nauk prof. dr hab. Jerzy Dudziński przyjął honorowy patronat naukowy.