IX Kongres Polonii Medycznej

W dniach 2-4 maja 2016 r. w Warszawie odbywa się IX Kongres Polonii Medycznej oraz II Światowy Zjazd Lekarzy Polskich. Hasłem przewodnim tego najważniejszego spotkania lekarzy polskiego pochodzenia z całego świata jest inspiracja jakości i bezpieczeństwa leczenia.

Foto: Monika Bala

Jego organizatorami są: Federacja Polonijnych Organizacji Medycznych i Okręgowa Izba Lekarska w Warszawie, przy współudziale Naczelnej Izby Lekarskiej.

Program naukowy Kongresu obejmuje prezentacje najnowszych kierunków w medycynie oraz sesje i debaty, których wiodącymi tematami są:

 • Poszukiwania wzorców bezpiecznej medycyny.
 • Polityka wdrażania współczesnych metod poprawy jakości leczenia.
 • Szczepienia: Między wiedzą medyczną (EBM) a mitami.
 • Kiedy lekarz staje się specjalistą? Jak zrealizować szkolenie specjalistyczne lekarzy zgodne z oczekiwaniami społeczeństwa, systemu ochrony zdrowia i realiami edukacji medycznej?
 • Komunikacja lekarzy i pacjentów w sytuacjach wyjątkowych.
 • Przejrzystość i marketing w medycynie – obawy i nadzieje.
 • Matka i dziecko: strategia bezpiecznego leczenia w ginekologii i położnictwie.
 • Stomatologia bez granic: przemiany, innowacje, odkrycia.
 • 10 najbardziej aktualnych, kontrowersyjnych tematów współczesnej medycyny.
 • Warszawski Uniwersytet Medyczny – historia i nowości dla zagranicznych uczestników Kongresu.
 • Medycyna translacyjna wyzwaniem XXI wieku.
 • Pozazawodowe pasje lekarzy (malarstwo, poezja, fotografia, sport).
 • Kierunki dalszego rozwoju współpracy miedzy krajowymi a zagranicznymi środowiskami lekarskimi.

W Kongresie udział biorą najwybitniejsi przedstawiciele medycyny polskiego pochodzenia, pracujący w Polsce, jak i za granicą.

Wśród nich m.in. odkrywca genów choroby Parkinsona prof. Zbigniew Wszołek z Mayo Clinic (USA) i promotor Evidence Based Medicine prof. Roman Jaeschke z MacMaster University (Kanada) – uznani ostatnio przez Thomson-Reuters za jednych z najbardziej wpływowych ludzi medycyny na świecie, słynny transplantolog prof. Maria Siemionow z University of Illinois (USA) i prof. Waldemar Priebe z University of Texas (USA), chemik, prowadzący badania związane z chemią i biologią nowotworów w kontekście opracowania nowych terapii antynowotworowych.

Więcej o IX Kongresie Polonii Medycznej i II Światowym Zjeździe Lekarzy Polskich (relacje i zdjęcia) tutaj.

W Kongresie uczestniczy ponadto prof. Krzysztof Bankiewicz, odkrywca metod celowanego leczenia guzów mózgu z University Of Califonia San Francisco oraz prof. George Król, twórca minimalnej inwazyjnej, przezskórnej terapii przerzutów nowotworowych do kręgosłupa ze słynnego Sloan Kettering Memorial Center w Nowym Jorku. Są też przedstawiciele minimalnie inwazyjnych technik naczyniowych, jak prof. Maciej Dryjski z University of Buffalo czy prof. Piotr Kasprzak z Uniwersytetu w Ratyzbonie.

Uzupełnieniem bogatego programu Kongresu jest spotkanie z Mistrzami Akademickiej Medycyny, w tym roku z prof. Stefanem Angielskim z Gdańska i prof. Markiem Pawlikowskim z Łodzi, zasłużonymi profesorami, którzy swoimi osobowościami i spojrzeniem na medycynę wywarli olbrzymi wpływ na pokolenia lekarzy studiujących w Polsce.

– Łączy nas wspólna troska o naszych pacjentów, dbałość o ich zdrowie, jak również o nasz profesjonalny rozwój. Kongres jest symbolem dobrej współpracy między krajem a szeroko rozumianym środowiskiem polonijnym oraz impulsem do dalszego pogłębiania relacji między środowiskiem lekarzy pracujących w kraju a tymi, których los lub historia rzuciły poza jego granice – mówi prof. Marek Rudnicki z Chicago, przewodniczący Komitetu Naukowego Kongresu.

Wśród uczestników znajdują się lekarze i studenci uczelni medycznych, eksperci i badacze zasłużeni dla rozwoju wielu dziedzin medycyny, jak również znamienici przedstawiciele świata nauki, polityki i kultury z Polski oraz m.in. Niemiec, Francji, Wielkiej Brytanii, Skandynawii, USA i krajów byłego bloku wschodniego. Honorowy patronat nad Kongresem objął Prezydent RP Andrzej Duda. Natomiast prezes Polskiej Akademii Nauk prof. dr hab. Jerzy Dudziński przyjął honorowy patronat naukowy.

Powiązane aktualności

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.