Prawie 30 lat przeszczepiamy serca (wideo)

Kardiochirurg i polityk, senator, minister zdrowia, twórca Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii… Jaki był prof. Zbigniew Religa? Czy obecnie lekarze mają w sobie tyle pasji, by móc dokonywać nowych przełomów w polskiej medycynie?

 

Foto: Marta Jakubiak

Właśnie na ten temat rozmawiali uczestnicy debaty „Lekarze – Bogowie czy niewolnicy Pana Boga?”, która odbyła się dziś w samo południe, w siedzibie Naczelnej Izby Lekarskiej w Warszawie, w przeddzień 29. rocznicy pierwszej udanej transplantacji serca w Polsce.

Zabrze było prekursorem

29 lat temu (5 listopada 1985 roku) ówczesny docent Zbigniew Religa wraz z zespołem dokonał pierwszej w naszym kraju, udanej transplantacji serca. Zabieg miał miejsce w zabrzańskim Wojewódzkim Ośrodku Kardiologii. Jak to wydarzenie zmieniło oblicze polskiej transplantologii?

 

Próby, błędy…

Po raz pierwszy w Polsce serce próbował przeszczepić zespół prof. Jana Molla, Antoniego Dziatkowiaka i Kazimierza Rybińskiego w Łodzi w 1969 roku, ale dopiero kilkanaście lat po tym zdarzeniu udało się taki zabieg zakończyć z sukcesem. Dokonał tego prof. Zbigniew Religa w klinice w Zabrzu. Nowe serce otrzymał 62-letni pacjent, operacja się udała, ale chory zmarł dwa miesiące później z powodu sepsy.

Charyzma, pasja, emocje

– Prof. Zbigniew Religa był niespokojny w poszukiwaniu dobrych rozwiązań dla chorego. Nie akceptował zastanych rozwiązań, porywał swoich młodszych kolegów, żeby realizować wielkie, wizjonerskie cele – wspomina prof. Marian Zembala, kardiochirurg, uczestnik pierwszej udanej transplantacji serca w zespole prof. Zbigniewa Religi, kardiochirurg, uczestnik pierwszej udanej transplantacji serca w zespole prof. Zbigniewa Religi, konsultant krajowy ds. kardiochirurgii, dyrektor Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu.

 

Bez następców nie ma szans na rozwój

– Profesor wyzwalał w młodych lekarzach chęć zmiany, aby uczynić polską medycynę bardziej europejską. Umiał stworzyć zespół i dbał o to, by mógł się rozwijać, to było nowatorskie podejście. Trzeba pamiętać, że w tamtych czasach medycyna była bardzo zhierarchizowana, również w innych krajach. On jednak dawał szansę młodym ludziom, bo wiedział, że bez następców nie ma szans na prawdziwy rozwój medycyny – dodał prof. Marian Zembala.

Były porażki, ale on miał charyzmę

– Nie wszystko się udawało. Były porażki. Ale Religa miał niesłychaną charyzmę i umiał nas nią zarazić. Wiedzę czerpaliśmy od szefa, nikt nie liczył godzin pracy. Była niezłomna walka o pacjenta. Nie bałem się, że zostanę zwolniony albo że nie otrzymam premii. Bałem się, że nie sprostam jego wymaganiom – mówił dr Roman Przybylski, kardiochirurg ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu, kierownik Katedry i Ordynator Oddziału Klinicznego Kardiochirurgii i Transplantologii.

 

Porwał młodych lekarzy za sobą

Porywczy, apodyktyczny i nieprzewidywalny, ze skłonnością do nałogów. Jednocześnie charyzmatyczny i potrafiący porwać młodych lekarzy za sobą. Wytrwale dążący do celu. Taki obraz profesora widzimy w filmie Łukasza Palkowskiego „Bogowie”, który niedawno wszedł na ekrany polskich kin. Ludzie, którzy z nim pracowali, potwierdzają że taki właśnie był. – Ten portret jest bardzo spójny. Człowieka niezwykle emocjonalnie zaangażowanego w to, co robi, potrafiącego w pełni oddać się pracy. Dzięki temu udało mu się tak wiele osiągnąć – oceniła dr Alicja Gałązka, psycholog.

Przyszłość w rękach młodych medyków

Uczestnicy spotkania starali się także odpowiedzieć na pytanie, czy dziś lekarze są w stanie tak zaangażować się w pracę, jak wówczas? Zdaniem dra Romana Przybylskiego, obecnie jest wielu ludzi młodych, ambitnych, którzy chłoną wiedzę jak gąbka. – To ogromny potencjał, który trzeba wykorzystać. Potrzebujemy jednak liderów, za którymi pójdzie młode pokolenie – powiedział dr Roman Przybylski.

 

Bez misji ani rusz!

– Lekarz to zawód, który powinno się wykonywać z poczuciem misji. Wtedy łatwiej być dobrym lekarzem. Dobrze by było, gdyby każdy lekarz mógł się postawić w sytuacji pacjenta. Wtedy dużo łatwiej jest zidentyfikować występujące w systemie patologie – podpowiadał prof. Piotr Knapik, prezes Polskiego Towarzystwa Anestezjologii i Intensywnej Terapii, kierownik Oddziału Klinicznego Kardioanestezji i Intensywnej Terapii Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu.

Te czasy już nie powrócą

Dziś w wielu miejscach, choć – jak podkreślał prof. Zębala – nie wszędzie, pracuje się zupełnie inaczej niż jeszcze 30 lat temu. – Minęła ta pasja, to niechodzenie do domu – wtórował prof. Knapikowi prof. Krzysztof Kusza, konsultant krajowy ds. anestezjologii i intensywnej terapii, Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy. Profesor przypomniał również, że jeszcze przed 1984 rokiem nie obowiązywały żadne regulacje dotyczące pobierania narządów od zmarłych dawców.

 

O filmie „Bogowie”

– To nie jest film dokumentalny, lecz fabularny. Staraliśmy się odtworzyć detale tak wiernie, na ile to było możliwe. Obejrzało go już 1,5 miliona osób – powiedział Krzysztof Rak, scenarzysta filmu „Bogowie”. Gospodarzem spotkania był dr Maciej Hamankiewicz, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej. Blisko dwugodzinną debatę transmitował na żywo nasz portal.


Zapis relacji online z debaty (uwaga: głos pojawia się dopiero w ok. 55 sekundzie nagrania)

Powiązane aktualności

komentarze 2

Skomentuj
 1. Avatar
  lech tkaczyk
  Lis 04, 2014 - 12:04 PM

  Nowa książka,jedyna w Polsce powieść( nie biografia) KU POKRZEPIENIU SERC o życiu profesora Zbigniewa Religi.

  Witam,
  polecam naszą bardzo ciekawą książkę o życiu prof. Zbigniewa Religi.
  Pozdrawiam
  Anna Nowak

  https://www.facebook.com/events/721672064555018/?ref_dashboard_filter=upcoming

  Człowiek z sercem na dłoni. Seria: BOGOWIE NIE UMIERAJĄ.

  Człowiek z sercem na dłoni. Powieść o życiu Profesora Zbigniewa Religi.
  Seria: BOGOWIE NIE UMIERAJĄ.

  Seria: Beletrystyka
  Autor: Anna Nowak
  ISBN 978-83-7277-704-1
  EAN: 9788372777041
  Cena: 29.00
  Rok wydania: 2014

  Opis:Mówi się, że Bogowie nie umierają nigdy. Oznacza to, że ich dzieło zawsze pozostaje w umysłach ludzi.
  Profesora Zbigniew Religa i jego dzieło, a szczególnie jego pierwsza w Polsce udana operacja przeszczepu serca u człowieka, to dokonanie, które nadal wzbudza podziw i szacunek.
  Szczególnie w kontekście tego, ile musiał przejść ten bohater w siermiężnych czasach PRL-u, aby do tej operacji w zaściankowej Polsce mogło dojść. Ile nerwów, stresu, bezsilności, walki z władzą i głupotą „małych ludzi” musiał pokonać młody lekarz – Zbigniew Religa – wiedział tylko on.
  I o tych czasach, zmaganiach, frustracjach, walce ze swoimi słabościami jest ta książka.
  Autorka książki CZŁOWIEK Z SERCEM NA DŁONI wydanej w serii Bogowie nie umierają nie była pacjentką Profesora Zbigniewa Religi, ale wśród pacjentów była i jej matka, i jej przyjaciele. Książka ta powstała jako podziękowanie wielkiemu Polakowi – Zbigniewowi Relidze – za jego serce dla chorych. A jednocześnie to fascynująca i odważna powieść o poświęceniu jednego człowieka dla ratowania życia wielu ludzi. Zapraszam do lektury.
  Stron 168

  Strona książki na FB.
  http://www.facebook.com/astrum.bogowie.religa
  https://www.youtube.com/watch?v=ipJz25mnSSs&feature=em-upload_owner

  https://www.youtube.com/watch?v=EfZtG1gHyZk

  ODPOWIEDZ
 2. Avatar
  Ikea
  Lis 04, 2014 - 12:22 PM

  Gratuluję, świetny pomysł i dobra realizacja. Dziękuję!

  ODPOWIEDZ

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.