1 lipca 2025

1 lipca weszła w życie refundacja endometriozy

Od 1 lipca w Polsce obowiązuje nowe rozporządzenie ministra zdrowia, wprowadzające bezpłatny model diagnostyki i leczenia endometriozy. Pacjentki będą mogły skorzystać z leczenia farmakologicznego i chirurgicznego.

Fot. freepik.com

Jak zapowiadała szefowa resortu zdrowia, Izabela Leszczyna, opieka prowadzona będzie na dwóch poziomach. Nowy system zakłada kompleksowość – od diagnostyki, przez leczenie farmakologiczne i operacyjne, aż po rehabilitację – powiedziała minister zdrowia. Leczone będą również pacjentki z endometriozą poza układem rozrodczym. 

Jak podkreślała Izabela Leszczyna podmioty lecznicze, które chcą leczyć pacjentki z endometriozą w ramach kompleksowej opieki specjalistycznej finansowanej przez Narodowy Fundusz Zdrowia będą musiały do 10 listopada każdego roku przedstawić oddziałowi wojewódzkiemu NFZ dokumenty potwierdzające spełnienie warunków określonych w rozporządzeniu.

NFZ będzie miał czas do 10 grudnia na potwierdzenie, czy dany podmiot leczniczy je spełnia. Warto dodać, że wyniki leczenia mają być monitorowane, natomiast pacjentkom ma zostać zapewniona fizjoterapia, wsparcie psychologiczne oraz konsultacje dietetyczne.

– Już nigdy nie będziecie ze swoim cierpieniem same. Dziękuję wszystkim dziewczynom, kobietom, które przez lata z determinacją walczyły o to, żeby ktoś zauważył, że endometriozę powinnyśmy leczyć z publicznych środków. To jest Wasz sukces – mówiła minister zdrowia Izabela Leszczyna.

Endometrioza występuje u ok. 20 proc. miesiączkujących kobiet. Schorzenie charakteryzuje się nieprawidłowym umiejscowieniem błony śluzowej macicy poza jej naturalną lokalizacją – najczęściej w obrębie jajników, jajowodów lub jamy otrzewnej. Choroba diagnozowana jest najczęściej u kobiet w wieku około 28. roku życia. Towarzyszy jej ból w podbrzuszu, zwłaszcza podczas miesiączki, oraz zaburzenia płodności.