21. Igrzyska Lekarskie coraz bliżej
Tegoroczna edycja największej w Polsce imprezy sportowej dla lekarzy przenosi się ze stolicy Tatr nad morze. Na uczestników czeka mnóstwo atrakcji – mówi Marcin Szczęśniak, przewodniczący Komisji ds. Sportu Naczelnej Rady Lekarskiej, w rozmowie z Lidią Sulikowską.
W tym roku Igrzyska Lekarskie zaplanowano na 4-7 września. W jakich dyscyplinach będzie można rywalizować?
Mamy wiele konkurencji lekkoatletycznych, między innymi biegi na różnych dystansach, skok w dal, skok wzwyż, pchnięcie kulą, rzut dyskiem, oszczepem i ciężarkiem. Ponadto odbędą się turnieje piłki nożnej w 6-osobowych składach, piłki siatkowej, siatkówki plażowej, koszykówki. W programie są też m.in. tenis ziemny i stołowy, badminton, pływanie, brydż, kolarstwo szosowe i górskie, triathlon, a także nordic walking po plaży.
Na uczestników czeka mnóstwo atrakcji. W zawodach mogą wziąć udział nie tylko lekarze i lekarze dentyści, ale też ich małżonkowie i dzieci, a także studenci medycyny. Mamy oddzielne kategorie dla lekarzy i osób towarzyszących. Na najmłodszych czekają m.in. pływanie na 25 m i rzut piłką palantową. Szczegółowy program oraz inne informacje na temat wydarzenia znajdziemy na stronie internetowej Naczelnej Izby Lekarskiej w zakładce „Dla lekarzy”, w podkategorii „Nadchodzące wydarzenia medyczne”.
Przez dwie dekady zawody odbywały się w Zakopanem. W tym roku areną zmagań będzie nadmorskie Cetniewo, dzielnica Władysławowa. Skąd ta zmiana?
Rzeczywiście, tegoroczna edycja największej w Polsce imprezy sportowej dla lekarzy przenosi się ze stolicy Tatr nad morze. Idea nowej lokalizacji zrodziła się jakiś czas temu. Tak duże zawody można zorganizować w zasadzie tylko w obiektach Centralnego Ośrodka Sportu, więc opcje lokalizacji były ograniczone. Wybór padł na znakomicie położony COS Cetniewo.
Maciej Jachymiak, który stworzył i dotychczas świetnie organizował tę znakomitą imprezę w Zakopanem, na początku był sceptycznie nastawiony do tego pomysłu, ale dał się przekonać. Nie wykluczamy jednak, że w kolejnych latach zawody będą odbywać się rotacyjnie, czyli raz w Cetniewie, raz pod Giewontem.
Organizatorem tegorocznych igrzysk została Naczelna Izba Lekarska.
Bardzo chciałem takiego rozwiązania. Sport jest formą integracji środowiska, którą powinien wspierać samorząd zawodowy, a Igrzyska Lekarskie to największe wydarzenie sportowe dla lekarzy w Polsce. Uważam więc, że powinno odbywać się pod auspicjami Naczelnej Izby Lekarskiej. W ubiegłym roku NIL objęła to wydarzenie patronatem, a w tym roku wzięła na swoje barki trud organizacji igrzysk. Dziękuję dr. Jachymiakowi za wsparcie logistyczne i wszelką pomoc w tym projekcie.
Co trzeba zrobić, aby wziąć udział w igrzyskach?
Pierwsza z opcji to zapisy online za pomocą formularza rejestracyjnego dostępnego na stronie internetowej NIL. Pakiet wstępu będzie też można wykupić na miejscu w biurze zawodów. Koszt uczestnictwa wynosi 400 zł. Młodzież, studenci i seniorzy powyżej 65 lat mają 50-proc. ulgę. Opłata jest stała niezależnie od liczby konkurencji, w których chcemy wystartować. Uczestnicy zapewniają sobie nocleg we własnym zakresie, ale w ramach wpisowego przewidziano wieczorne eventy z cateringiem. W piątek 6 września zespół szantowy zagra koncert. Duży wysiłek w sfinansowaniu igrzysk ponosi Komisja ds. Sportu NRL.
Co jest największą wartością tych zawodów?
Po pierwsze to, że w jednym miejscu i czasie mamy możliwość startu w wielu rozgrywkach z różnych dyscyplin. Zdarzają się zawodnicy, którzy rywalizują w kilkunastu konkurencjach. Chciałabym jednak podkreślić, że na igrzyskach można nie tylko poczuć ducha sportu. Tutaj chodzi o coś więcej niż poprawienie życiówki czy zdobycie medalu. Gwarantujemy niepowtarzalną atmosferę, której nie da się opisać słowami.
21. Igrzyska Lekarskie zostały objęte patronatem honorowym Polskiego Komitetu Olimpijskiego i Ministerstwa Sportu i Turystyki. Patronem medialnym wydarzenia jest „Gazeta Lekarska”.