24 listopada 2024

60 kilometrów w kilkanaście minut

Lotnicze Pogotowie Ratunkowe jest spadkobiercą tradycji przedwojennego i powojennego lotnictwa sanitarnego w Polsce. O obecnej pracy jednostki opowiada Justyna Sochacka, rzecznik prasowy SP ZOZ LPR.

Ile baz Lotniczego Pogotowia Ratunkowego działa na terenie kraju?

– Mamy 17 stałych baz HEMS [ang. Helicopter Emergency Medical Service – przyp. red.], jedną sezonową oraz jedną bazę Samolotowego Zespołu Transportowego.

Jaki jest stan ich wyposażenia?

– Bazy śmigłowcowe składają się z pomieszczeń operacyjnych, magazynów technicznych i medycznych, hangaru dla śmigłowca oraz zaplecza socjalnego. Na wyposażeniu każdej bazy jest śmigłowiec ratunkowy Eurocopter EC 135, wyposażenie medyczne, leki, narzędzia do obsługi śmigłowca, sprzęt zapewniający łączność radiową, sprzęt informatyczny czy telefony. Nowe bazy wybudowane w ramach funduszy unijnych, których projekt jest niemal identyczny, spełniają wszelkie wymagania załóg Śmigłowcowej Służby Ratownictwa Medycznego. Zapewniają komfort pracy załóg oraz możliwość właściwego przechowywania śmigłowca, który jest wyposażony w zaawansowane urządzenia awioniczne. Hangary są wyposażone w elektryczne platformy, na których śmigłowiec wyjeżdża na miejsce postojowe. Większość baz na swoim terenie posiada podziemne stacje paliwa lotniczego.

Jak długo trzeba czekać na przylot śmigłowca?

– To zależy od wezwania. Jeśli mówimy o lotach do wypadków i nagłych zachorowań, nie różnimy się niczym od specjalistycznych naziemnych zespołów ratownictwa medycznego, poza tym, że poruszamy się z nieco większą prędkością, nie stoimy w korkach i nie straszne nam wiosenno-jesienne roztopy. Czasy dotarcia zespołów ratownictwa medycznego do pacjentów w miastach i poza ich obrębem regulują odpowiednie przepisy. Śmigłowce ratunkowe, realizując loty do wypadków i nagłych zachorowań w dzień w obrębie 60 kilometrów od bazy, startują w maksymalnie 3 minuty od przyjęcia wezwania. Następnie lecą z prędkością około 220 kilometrów na godzinę. Zatem 60 kilometrów pokonują w kilkanaście minut.

Czy każdy może go wezwać?

– Nie. To dyspozytor medyczny po zebranym wywiadzie decyduje, jakie siły i środki wysłać na miejsce zdarzenia.

W jakim stopniu funkcjonowanie LPR poprawiły fundusze unijne?

– Poza komfortem pracy załóg i dogodnymi warunkami do przechowywania śmigłowca, organizacja nowej bazy pozwala na szybsze odtworzenie gotowości do pełnienia dyżuru  po wcześniej odbytym locie. Szybko i sprawnie można na przykład uzupełnić leki czy wyczyścić śmigłowiec.