9 października 2024

76. rocznica wybuchu II wojny światowej

Dziś mija 76. rocznica wybuchu II wojny światowej. Agresja III Rzeszy skończyła się dla nas tragicznie, bowiem zginęło 6 milionów polskich obywateli (m.in. bardzo wielu lekarzy). Wystarczyło raptem 6,5 roku, aby wybrany przez Niemców w demokratycznych wyborach Adolf Hitler rozpętał najkrwawszy w dziejach konflikt.

Wieluń zbombardowany przez Niemców (1.09.1939). Wikimedia Commons

– W II wojnie światowej zginęło i zostało zamordowanych 6 milionów Polaków, to więcej niż 10 procent wszystkich tych, którzy w tej straszliwej masakrze zginęli, bo II wojna światowa pociągnęła za sobą 50 milionów ofiar. To świadectwo tego, jak straszliwą cenę zapłacił nasz naród – powiedział prezydent Andrzej Duda podczas porannych uroczystości na Westerplatte, gdzie 1 września 1939 roku nastąpił atak niemieckiego pancernika „Schleswig-Holstein” na polską składnicę wojskową. To było jedno z pierwszych wydarzeń rozpoczynających II wojnę światową.

Nieco wcześniej niż Westerplatte został zbombardowany Wieluń. W wyniku nalotów na to miasto już w pierwszym dniu wojny w 75 procentach została zniszczona zabudowa (włącznie ze szpitalem i zabytkami). – Armia Czerwona wkroczyła na polskie tereny i żołnierze Hitlera podali sobie z żołnierzami Stalina rękę, podali sobie rękę na znak pokonania i rozdarcia Polski – dodał prezydent nawiązując do ówczesnego sojuszu nazistowskiej III Rzeszy z komunistami ze Związku Radzieckiego.

– Naród polski zapłacił w II wojnie światowej straszną cenę. Straciliśmy 6 milionów obywateli, każde polskie miasto, każde polskie miasteczko, każda polska wieś spłynęła krwią niewinnych. Ogrom zbrodni, których dopuszczono się na naszym narodzie jest dzisiaj nawet trudny do opisania. II wojna światowa odmieniła życie każdej polskiej rodziny, na życiu każdej polskiej rodziny wywarła piętno, o którym pamiętamy nawet po 76 latach – mówiła z kolei premier Ewa Kopacz na Westerplatte.

Gwoli historycznej prawdy warto pamiętać i o tym, że 1 września 1939 roku nasz kraj bez wypowiedzenia wojny zaatakowały również wojska słowackie w sile ok. 50 tysięcy żołnierzy (dla porównania: we wrześniu 1939 roku Niemcy skoncentrowali przeciwko Polsce 1,8 miliona żołnierzy). Jednym z rezultatów tego ataku było włączenie w granice Słowacji ok. 770 kilometrów kwadratowych terytorium II Rzeczypospolitej. W sumie Słowacy wzięto do niewoli ok. 1350 polskich jeńców (kilka miesięcy później większość z nich przekazali Niemcom oraz Sowietom).