NFZ oszczędza na niewydolnych oddechowo

Narodowy Fundusz Zdrowia nie uwzględnił w swoich planach rzeczowo-finansowych na 2015 rok około 570 chorych z przewlekłą niewydolnością oddechową, wymagających wentylacji mechanicznej w warunkach domowych. W ubiegłym roku w limitach narzuconych przez wojewódzkie oddziały NFZ nie zmieściło się ponad 620 takich pacjentów.

Foto: Marta Jakubiak

– Nie możemy zaakceptować decyzji NFZ o limitowaniu świadczeń zespołu długoterminowej opieki domowej dla pacjentów wentylowanych mechanicznie, skazującej ich na pobyt w oddziałach intensywnej opieki medycznej – mówi dr Elżbieta Szwałkiewicz, przewodnicząca Koalicji „Na pomoc niesamodzielnym”.

– Leczenie w szpitalu, zwłaszcza na OIOM-ie, wiąże się z ogromnym ryzykiem zakażenia, które w ich przypadku może być śmiertelne. Poza tym jest wielokrotnie droższe niż leczenie w domu – dodaje Elżbieta Szwałkiewicz.

Z informacji, jakie dotarły do Koalicji, wynika, że w tym roku NFZ pominął w swoich planach finansowych ok. 570 chorych, którzy z powodu swojej choroby (zanik mięśni, stwardnienie rozsiane, przewlekła obturacyjna choroba płuc, zwłóknienie płuc), deformacji klatki piersiowej lub wady genetycznej wymagają podłączenia do respiratora.

Najliczniejszą grupę stanowią pacjenci z Dolnego Śląska (101 osób), Małopolski (88 osób) i Śląska (70 osób). Jednak w niewiele lepszej sytuacji są chorzy mieszkający na Mazowszu, gdzie poza limitem narzuconym przez NFZ znalazło się 50 osób, na Podkarpaciu (49 osób), w Wielkopolsce (32 osoby) czy w województwie kujawsko-pomorskim (28 osób).

Koalicja „Na pomoc niesamodzielnym”, zrzeszająca ponad 500 organizacji, instytucji i osób działających na rzecz osób niesamodzielnych i przewlekle chorych, już w październiku zeszłego roku alarmowała, że NFZ nie finansuje wszystkich świadczeń długoterminowej opieki domowej dla pacjentów wentylowanych mechanicznie. Koalicja skierowała w tej sprawie pismo m.in. do dyrekcji Małopolskiego Wojewódzkiego Oddziału NFZ, wyrażając zaniepokojenie zbyt niskimi w stosunku do potrzeb limitami świadczeń (zobacz więcej).

Jak wynika z danych Ogólnopolskiego Związku Świadczeniodawców Wentylacji Mechanicznej (OZŚWM), w ramach tzw. nadwykonań na terenie województwa małopolskiego wentylowanych mechanicznie w domu było w ubiegłym roku w sumie 79 pacjentów. Jeszcze gorzej było w województwie dolnośląskim – poza limitem świadczenia były tam udzielane 158 pacjentom.

– Co roku sytuacja się powtarza: oddziały wojewódzkie NFZ, nie zważając na dotychczasowe nadwykonania, za które niechętnie i z dużym opóźnieniem zwracają pieniądze, ustalają na kolejny rok limity świadczeń na zbyt niskim poziomie. Płatnik nie powinien ich w ogóle limitować, bo wentylacja mechaniczna to świadczenie ratujące życie – podkreśla Elżbieta Szwałkiewicz.

Powiązane aktualności

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.