24 kwietnia 2024

Drzewo posadzone przez noblistkę

W najbliższy piątek 29 maja minie 83. rocznica posadzenia drzewa przez Marię Skłodowską-Curie przed Instytutem Radowym przy ul. Wawelskiej, na pamiątkę jego otwarcia.

Klon jawor „Maria” przy Centrum Onkologii

Klon jawor „Maria” nie jest więc, jak na drzewo, bardzo stary ani duży – w obwodzie ma 232 cm i mierzy 19 m wysokości. Jest jednak pomnikiem przyrody z uwagi na osobę uczonej i okoliczności, w jakich został posadzony.

29 maja 1932 roku, po siedmiu latach budowy, w obecności Marii Skłodowskiej-Curie, został otwarty Instytut Radowy. Uroczyste wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę przy ul. Wawelskiej odbyło się 7 czerwca 1925 roku także w jej obecności. Tego dnia w tym roku będziemy świętować 90-lecie tego wydarzenia.

Towarzystwo Marii Skłodowskiej-Curie w Hołdzie, upamiętni 90. rocznicę rozpoczęcia budowy Instytutu organizując szereg wydarzeń. Wraz z Uczniowskim Klubem Sportowym Iskra Warszawa 7 czerwca zorganizuje bieg pod nazwą „Przepędzić raka” po Polu Mokotowskim, a 9 czerwca odbędzie się piknik naukowy, złożenie kwiatów pod pomnikiem uczonej oraz odegranie żywych obrazów w udziałem uczniów gimnazjum im. Marii Skłodowskiej-Curie.

Instytut Radowy był drugim, po powstałym w roku 1914 w Paryżu, tak nowoczesnym centrum naukowym i medycznym w ówczesnej Europie zajmującym się leczeniem raka. Został zbudowany z inicjatywy rodowitej warszawianki, dwukrotnej noblistki, Marii Skłodowskiej-Curie, jako jej dar dla Polaków i mieszkańców Warszawy.

Uczona rozpoczęła starania na rzecz budowy Instytutu już w 1923 roku. Plac przekazał Uniwersytet Warszawski, zaś budowę sfinansowało polskie społeczeństwo, ze składek i zakupu „cegiełek”. Nowoczesność placówki polegała między innymi na tym, że po raz pierwszy wprowadzono kompleksową ideę walki z rakiem, będącą połączeniem leczenia i pracy badawczej. Instytut stanowił też zwieńczenie Pierwszego Polskiego Programu Walki z Rakiem.

Warto pamiętać, że obecnie funkcjonujące w Warszawie (przy ul. Wawelskiej i Roentgena) Centrum Onkologii – Instytut Marii Skłodowskiej-Curie jest kontynuacją działalności Instytutu Radowego, i że to właśnie Marii Skłodowskiej-Curie zawdzięczamy zarówno istnienie placówki, jak i oczywiście odkrycie radu, pierwiastka, na którym początkowo opierało się leczenie zwane curieterapią.


Więcej o onkologii piszemy tutaj.