Fizjoterapia: prezes NRL apeluje do senatorów

W związku z toczącymi się w Senacie pracami legislacyjnymi nad projektem ustawy o zawodzie fizjoterapeuty (druk nr 1103) Prezes NRL Maciej Hamankiewicz wystosował w dniu 28 września pismo do marszałka Senatu Bogdana Borusewicza, wicemarszałka Senatu Stanisława Karczewskiego oraz przewodniczącego senackiej Komisji Zdrowia Rafała Muchackiego.

Foto: Marta Jakubiak

Wskazuje w nim, że samorząd lekarski wyraża zdecydowany protest przeciwko rozwiązaniom zawartym w przedmiotowym projekcie, prowadzącym do wyeliminowania nadzoru lekarskiego w procesie rehabilitacji pacjentów. Poniżej publikujemy najważniejsze fragmenty tego pisma.

„Brak przepisów przewidujących nadzór lekarzy nad kierowaniem do zabiegów i prowadzeniem fizjoterapii stanowi nie teoretyczne, ale praktyczne zagrożenia dla bezpieczeństwa pacjentów. Jedynie lekarz posiada wykształcenie umożliwiające prawidłowe przeprowadzenie procesu diagnostycznego. Wyeliminowanie tego elementu stanowi poważny błąd.

Poza tym należy wskazać, że świadczenia fizjoterapeutyczne są elementem procesu rehabilitacji, a fizjoterapeuta wykonuje jedynie niektóre świadczenia obok świadczeń zdrowotnych z zakresu rehabilitacji realizowanych przez inne osoby, przede wszystkim przez lekarzy specjalistów. Aktualny program kształcenia fizjoterapeutów i zakres zdobywanej przez nich wiedzy nie są wystarczające do uznania, że fizjoterapeuci mogą w pełni samodzielnie kwalifikować i planować zabiegi fizjoterapeutyczne, wydawać opinię i orzeczenia, zlecać wyroby medyczne, sprawować nadzór nad udzielaniem świadczeń zdrowotnych.

Samorząd lekarski w stanowiskach podjętych dotychczas przez Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej odniósł się także krytycznie do uznania zawodu fizjoterapeuty za zawód zaufania publicznego i utworzenia samorządu zawodowego zaufania publicznego fizjoterapeutów, przywołując rozumienie tego pojęcia przez Trybunał Konstytucyjny. Należy zaznaczyć, że powoływanie do życia kolejnych samorządów zawodowych stoi w sprzeczności z deklaracjami koalicji rządzącej dotyczącymi deregulowania poszczególnych dziedzin życia.

Ustawowa regulacja zasad wykonywania zawodu fizjoterapeuty powinna przyczynić się do zwiększenia dostępności świadczeń z zakresu fizjoterapii i rehabilitacji. Osiągnięcie tego celu nie może jednak odbywać się kosztem pogorszenia jakości tych świadczeń i narażeniem bezpieczeństwa pacjentów. Wiodącą rolę w procesie rehabilitacji pacjenta, w szczególności w zakresie diagnozowania choroby oraz planowania i koordynacji tego procesu, pełnić powinien lekarz, co zapewni kontrolę nad właściwą jakością tych świadczeń i bezpieczeństwem ich udzielania.

W związku z powyższym apelujemy, aby w ustawa w takim kształcie nie została podjęta. Przy tak ważnej sprawie dla chorych w Polsce, decyzja nie powinna być podejmowana pod wpływem impulsu politycznego, lecz w wyniku dyskusji merytorycznej wszystkich, którym los Polaków leży na sercu.”.


Więcej o rehabilitacji i fizjoterapii piszemy tutaj.

Powiązane aktualności

komentarzy 5

Skomentuj
 1. Gregory
  wrz 29, 2015 - 03:11 PM

  Ta ustawa nie będzie uchwalona w tej kadencji na 1000 procent! 😉

  ODPOWIEDZ
 2. Adam Ketjow
  wrz 29, 2015 - 06:09 PM

  przecież ci lekarze i tak guzik wiedzą o fizjoterapii

  ODPOWIEDZ
 3. Zawód fizjoteraputy
  wrz 29, 2015 - 08:28 PM

  Polska należy do UE i już dawno ta ustawa powinna być zatwierdzona! Wydaje mi sie ze lekarze zagubili sie o jakas dekade. Proponuje wejsc na:
  http://www.erwcpt.eu/physiotherapy_and_practice/what_is_physiotherapy

  ODPOWIEDZ
  • FIZJOTERAPEUTA
   paź 07, 2015 - 04:03 PM

   Fhysiotherapists are autonomous health care professional who assesses, diagnoses, plans, treats and evaluates clients/patients and is responsible for his/her own actions.
   Tyle na ten temat jezeli chodzi o UE.

   ODPOWIEDZ
 4. Kasia
  wrz 30, 2015 - 09:36 PM

  Przykłady wypisywania zabiegów:
  Tak lekarze najmądrzejsi nie ma to jak pacjenta z rozrusznikiem serca wstawić na pole magnetyczne albo osobę z zespoleniem potraktować prądami bo takie mądrości przepisują pogratulować. I że to niby my nie mamy wiedzy wystarczającej.

  Kolejny przykład wypisania kolejnego mądrego skierowania osoba niepełnosprawna porażenie kończyn dolnych i lekarz przepisuje ćwiczenia w odciążeniu na nie pogratulować.

  i można tak wymieniać w nieskończoność – po miesiąc zajęć na studiach z fizjoterapii wystarczy żeby być najmądrzejszym na świecie

  Pacjent pyta się lekarza:
  Panie doktorze ile razy do roku mogę brać rehabilitację i ile zabiegów mi przysługuje

  Odpowiedz lekarza -którą słyszę od pacjentów :
  – od 2-3zabiegów i tylko 2 razy do roku można wziąć – Bzdura a pacjenci dostają takie informację

  ODPOWIEDZ

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.