Promieniowanie RTG: fakty i ich interpretacja

Jaką dawkę promieniowania rentgenowskiego przyjmę podczas wykonywania pantomogramu? Pacjent otrzymuje dawkę 10 mikrosiwertów (10 µSv)! Jak niewielka jest to dawka, łatwo można sobie to wyobrazić, wiedząc, że identyczną otrzymujemy w ciągu jednej godziny lotu samolotem lub trzech dni życia z natury i kosmosu jako „promieniowanie tła”.

Foto: Marta Jakubiak

Każdy lecący otrzymuje 10 µSv podczas jednej godziny lotu. Dlaczego zatem nikomu nie zakłada się fartucha ołowianego ani nie pyta: czy Pani jest w ciąży? Nie wymaga się co roku odnawialnego zaświadczenia od kominiarza o sprawnej wentylacji w pomieszczeniu!

Skoro dawka promieniowania w wysokości 0,25 S = 250 000 µSv nie daje wykrywalnych skutków klinicznych, to jak można mówić o szkodliwości promieniowania przy dawkach 2-10 mikrosiwertów, tj. 100 000 razy mniejszych (wg „Skutki napromieniowania ciała ludzkiego zależności od wielkości pochłoniętej energii” z tabeli „Skutki napromieniowania”)?

Jeśli porównamy 3-milimetrowy opad deszczu z falą zatapiającą 300-metrową wieżę Eiffla, to jest ta skala! Skala absurdu w „ochronie radiologicznej” w gabinecie dentystycznym w Polsce! Naturalne tło promieniotwórcze w Polsce powoduje przyjęcie 2000-3000 µSv rocznie. Źródłem jest tak zwane promieniowanie tła, czyli promieniowanie, które dochodzi do nas z przestrzeni kosmicznej i wnętrza ziemi.

Mówiąc prościej, co trzy dni otrzymujemy dawkę promieniowania tła równorzędną wykonaniu jednego pantomogramu. Dawki „terapeutyczne” przy napromieniowaniu nowotworów są nawet milion razy większe. Ale tych my, na naszych aparatach RTG w gabinecie dentystycznym, nie stosujemy i dlatego nie jesteśmy żadną pracownią rentgenowską, jak to od lat wmawiają nam różni ludzie!

Lek. dent. Marcin Tatrzański

Powiązane aktualności

komentarzy 6

Skomentuj
 1. Agnieszka
  wrz 19, 2018 - 02:13 PM

  Zastanawiam się czy do obliczenia dawki promieniowania rentgenowskiego przyjmowanej podczas prześwietlenia RTG zęba uwzględnia się masę całego organizmu (ok. 70 kg u osoby dorosłej) czy masę tej maleńkiej objętości tkanki okolic zęba (np. 0,5 g). W przypadku takich obliczeń istotna wydaje się energia pochłonięta w napromienianej tkance (gdzie mogą powstać lokalne uszkodzenia) a nie energia zaabsorbowana ogólnoustrojowo. Czy ktoś orientuje się bliżej w tym temacie ?

  ODPOWIEDZ
 2. Ewa Raubo
  lis 09, 2019 - 11:16 AM

  chcemy kupic dom obok robiono rtg czy sa skutki uboczne wokol domu w powietrzu ziemi

  ODPOWIEDZ
 3. Marcin Mazur
  sty 26, 2020 - 09:43 AM

  Ale głupoty, jakby promieniowanie tła było tak silne jak to RTG to dałoby się naświetlić klisze bez tego aparatu RTG i to jest logiczne,
  a ponieważ lot samolotem czy promieniowanie tła na ziemi jest nieszkodliwe to kliszy nie naświetli, a jak Pan uważa inaczej to proszę kupić
  bilet na samolot i wykonać sobie zdjęcie naświetlając kliszę przy oknie samolotu, większych głupot chyba już nie czytałem !

  ODPOWIEDZ
  • Marcin Czekaj
   lut 21, 2020 - 11:36 AM

   Głupoty z przeproszeniem Pan wypisuje.
   Niech Pan uświadomi sobie że dawka promieniowania na charakter kumulacyjny i obok wartości (dawki) wyrażonej w Sivertach podaje się czas ekspozycji!
   W samolocie nie zrobi Pan zdjęcia rtg ponieważ jak wyraznie napisano dawka jest taka sama jak aparatu rtg ale na godzine. Zdjęcie robi sie przez ulamek sekundy!
   Rzeczywiście gdyby dalby sie Pan naswietlic aparatem rtg przez godzinę to zapawne skumulowana dawka wywolala by objawy kliniczne napromieniowania.
   I tyle proszę nie wietrzyc spisków tylko czytać ze zrozumieniem.

   ODPOWIEDZ
 4. Pantomogram
  mar 01, 2020 - 09:44 PM

  Najlepiej wykonany pantomogram https://xray.pl

  ODPOWIEDZ
  • Marcin Kozłowski
   mar 01, 2020 - 09:45 PM

   Jaką dawkę promieniowania rentgenowskiego przyjmę podczas wykonywania pantomogramu? Pacjent otrzymuje dawkę 10 mikrosiwertów (10 µSv)! Jak niewielka jest to dawka, łatwo można sobie to wyobrazić, wiedząc, że identyczną otrzymujemy w ciągu jednej godziny lotu samolotem lub trzech dni życia z natury i kosmosu jako „promieniowanie tła”.

   ODPOWIEDZ

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.