NFZ przypomni o wizycie u specjalisty

Mazowiecki Oddział Wojewódzki NFZ od 1 lipca przypominać będzie pacjentom poprzez SMS o zbliżającym się terminie wizyty u specjalisty. To na razie program pilotażowy. Potrwa trzy miesiące i obejmie cztery specjalności: endokrynologię, kardiologię, onkologię i ortopedię. Ma to zapobiec przepadaniu wizyt, na które nie zgłaszają się pacjenci, a w konsekwencji – zmniejszenie kolejek do lekarzy.

sms

Foto: Marta Jakubiak

Testowane rozwiązanie bazuje na danych przekazywanych do NFZ przez placówki medyczne i nie wymaga z ich strony dodatkowego nakładu pracy. Od pacjenta wymaga jedynie podania numeru telefonu komórkowego przy rejestracji. W wiadomości SMS przypominającej o wizycie znajdzie się także numer telefonu przychodni, do której pacjent jest zapisany. – Jeśli z jakichkolwiek powodów pacjent nie będzie mógł się stawić u lekarza, wizytę będzie mógł odwołać. Warto pamiętać, że wystarczy jeden telefon, aby lekarz miał możliwość poświęcenia swojego czasu innemu potrzebującemu – mówi Filip Nowak, dyrektor mazowieckiego oddziału NFZ.

Jak wylicza mazowiecki oddział NFZ, tylko w I kwartale br. pacjenci na terenie działania funduszu nie stawili się na wizyty u lekarzy specjalistów ponad 8,5 tys. razy. Jeśli ten trend się utrzyma, w całym 2016 roku przepadnie 35 tys. wizyt. Najczęściej przepadają wizyty w poradniach onkologicznych. W pierwszych trzech miesiącach 2016 roku u lekarza nie stawiło się 767 chorych, czyli 10 proc. spośród umówionych na wizytę. Najlepiej sytuacja wygląda w przypadku kardiologicznych zabiegów interwencyjnych i operacji wad wrodzonych serca u najmłodszych oraz w przypadku wszczepienia zastawek serca czy wideotorakoskopowej ablacji w ciężkim migotaniu przedsionków. Tutaj nie było ani jednej nieodbytej wizyty.

– Rezerwując wizytę u lekarza specjalisty ze znacznym wyprzedzeniem, pacjent nie jest w stanie przewidzieć, czy danego dnia o danej godzinie będzie mógł się stawić u lekarza. Jednak gdy już wie, że wizyta nie dojdzie do skutku, warto, żeby ją odwołał – podkreślają przedstawiciele NFZ Mazowsze.

Źródło: Mazowiecki OW NFZ

Powiązane aktualności

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.