Pomagali trzem rannym górnikom (foto)

Zespół z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie w składzie: Łukasz Świerszcz, Mirosław Sławiński, Bartłomiej Cieślik, Małgorzata Drwal i Katarzyna Gałaszkiewicz został zwycięzcą V Ogólnopolskich Zawodów Sim Challenge 2017, których gospodarzem był Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach (IV miejsce).

Sim Challenge (2) Sim Challenge (3)

Sim Challenge (4) Sim Challenge (5)

Drugie miejsce przypadło drużynie z Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego, a trzecie Uniwersytetowi Medycznemu w Łodzi. W sumie do rywalizacji stanęło 10 zespołów z uczelni medycznych. Po raz pierwszy zawody odbywały się w województwie śląskim, stąd fabuła scenariuszy symulacji medycznych została osadzona w realiach charakterystycznych dla tego regionu. W konkurencji o śląskiej nazwie „Hajer przodowy” uczestnicy zawodów wcielili się w rolę personelu medycznego który został wezwany do kopalni węgla, gdzie doszło do zawalenia wyrobiska na skutek wybuchu gazu.

Zawodnicy w asyście ratowników górniczych musieli udzielić pomocy medycznej trzem rannym górnikom. Stan dwóch z nich był bardzo ciężki, trzeci natomiast, o imieniu Ernest, miał bardzo dużo szczęścia i nie odniósł poważniejszych obrażeń. Nie należał jednak do pacjentów łatwych, a jego stan psychiczny był dla zawodników nie lada problemem. To zadanie zaskoczyło zawodników. Dzięki współpracy z Centralną Stacja Ratownictwa Górniczego, w Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej SUM udało się stworzyć warunki zbliżone do realnych, z jakimi radzą sobie ratownicy podczas akcji w kopalniach.

Kolejne zadanie o nazwie „Frela” dotyczyło pacjentki (żony wspomnianego Ernesta), która w wyniku kompilacji różnego rodzaju dolegliwości chorobowych połączonych z ekstremalnym stresem doznała odklejenia łożyska i wymagała szybkich i zdecydowanych działań, które musieli podjąć uczestnicy naszych zawodów. Konkurencja o nazwie „Gryfny bajtel” rozpoczęła się gdy na świat przyszło dziecko Ernesta. Zawodnicy w tej konkurencji musieli się wykazać wiedzą i umiejętnościami z zakresu neonatologii. Podczas kolejnego zadania „Hertzklekoty” ojciec Ernesta, w trakcie oczekiwania na syna w szpitalu, doznał skomplikowanych powikłań sercowo-naczyniowych, których leczenia musiały podjąć się drużyny.

Sim Challenge (6) Sim Challenge (7)

Sim Challenge (8) Sim Challenge (9)

Nieświadomy całej kompilacji zdarzeń brat Ernesta udał się w tym czasie się do Poradni POZ na umówioną wizytę do swojego lekarza. Na miejscu okazało się jednak, że lekarz, na którego tak długo czekał nasz bohater jest na niespodziewanym urlopie i wyznaczył zastępstwo w postaci zawodników. Następujące po sobie zdarzenia związane z niektórymi realiami ochrony zdrowia, jak również niespodziewana informacja o wypadku brata stały się tłem do zadania „Nie nerwuj hanysa”.

Jedną z konkurencji był także wypadek masowy. W wielorodzinnym familoku doszło do wybuchu i katastrofy budowlanej. Na miejscu pracowała Straż Pożarna, Policja i Zespoły Ratownictwa Medycznego. Zawodnicy musieli udzielić pomocy kilkunastu poszkodowanym. Zawody odbywały się w największym i najnowocześniejszym Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej SUM, w którym od 2012 r. uczą się studenci tej uczelni. Dostali oni do dyspozycji sześć sal symulacyjnych: operacyjną, intensywnej terapii dwa SOR-y, salę pediatryczną, porodową i symulator karetki. Dzięki nowej technologii wszystko jest tak realistyczne, że przyszli medycy szybko zapominają, że ćwiczą na symulatorach.

Centrum to szpital w pigułce, gdzie studenci mogą udzielać pierwszej pomocy, znieczulać, odbierać porody i przeprowadzać zabiegi. Symulatory wyglądają jak ludzie, przypominają ludzi również pod względem reakcji fizjologicznych. Wydają dźwięki, pocą się, krwawią. To taki sztuczny pacjent, na którym można trenować i popełniać błędy, na które nie będzie miejsca w przyszłości. Tu procedury medyczne można powtarzać wręcz w nieskończoność. Zwycięzcy Sim Challenge 2017 będą reprezentować Polskę podczas zawodów w Paryżu, które odbędą się w czerwcu.

Sim Challenge (10) Sim Challenge (11)

Sim Challenge (12) Sim Challenge (13)

Sim Challenge (14) Sim Challenge

Powiązane aktualności

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.