Wiele dobrych stomatologicznych inicjatyw

Ostatnie tygodnie to szereg wydarzeń, w tym związanych z kształceniem. To liczne spotkania stomatologów i bardzo wiele ciekawych, ważnych i potrzebnych dyskusji.

Foto: Marta Jakubiak

Na uwagę zasługuje niewątpliwie spotkanie sekcji polskiej Akademii Pierre Faucharda (APF), o tyle nietypowe, że poświęcone między innymi wspomnieniom o trzech wspaniałych mistrzach i nauczycielach stomatologii: prof. Zofii Knychalskiej-Karwan, prof. Bogumile Płonce oraz prof. Zbigniewie Jańczuku, przedstawionym przez ich wychowanków, uczniów i współpracowników.

Myślę, że każde spotkanie poświęcone bieżącym sprawom, wykładom, naszemu rozwojowi zawodowemu, powinno być poprzedzone wspomnieniami o tych, którym zawdzięczamy to, że swój zawód wykonujemy na tak wysokim poziomie. Wydarzeniem, chyba najbardziej zauważonym w Polsce w tym roku, była Środkowoeuropejska Wystawa Produktów Stomatologicznych oraz I Kongres Unii Stomatologii Polskiej, które odbyły się w dniach 14-16 września w Poznaniu pod hasłem CEDE 2017.

Można pogratulować organizatorom, że tak dobrze wykorzystali doświadczenia, jakie nabyli podczas ubiegłorocznego kongresu FDI. To buduje, że coraz lepiej potrafimy organizować tego typu spotkania, warsztaty i wykłady. Na pewno szerokim echem odbiły się sesje, szczególnie te w nowej formule, która wśród uczestników i organizatorów uwzględniła udział licznych stowarzyszeń związanych z naszym zawodem.

Po raz pierwszy współorganizatorem jednej z nich była Naczelna Izba Lekarska. Osiągnęliśmy sukces, jeśli chodzi o udział w niej znakomitych wykładowców i spore zainteresowanie uczestników, jedynie frekwencja była nieco niższa od oczekiwanej. I jak wspólnie zauważono, łączenie tego typu wydarzeń – dużej ekspozycji nowoczesnego sprzętu i wyrobów medycznych ze współistniejącymi w tym samym czasie warsztatami i wykładami – trochę ze sobą koliduje.

Przyszłoroczne spotkanie zostanie więc zaplanowane nieco inaczej, by można było wziąć udział we wszystkich wydarzeniach, bez konieczności rozstrzygania dylematów, które z nich pominąć. Chylę czoła przez prof. Marzeną Dominiak za jej wielkie wkład i zaangażowanie, dzięki którym tegoroczne spotkanie stomatologów w Poznaniu było na wspaniałym, europejskim poziomie. I raz jeszcze składam gratulacje w związku z nominacją pani profesor na członka Komitetu ds. Edukacji Światowej Federacji Dentystycznej.

Pod koniec września odbyły się w Słoku VIII Stomatologiczne Spotkania organizowane przez dra Jacka Pypcia i kolegów z Okręgowej Izby Lekarskiej w Łodzi. Z dużym zainteresowaniem słuchaliśmy prezentowanych tam wykładów. Na szczególne wyróżnienie zasługuje bardzo ciekawe i holistyczne przedstawienie problemów radiologicznych przygotowane przez prof. Ingrid Różyło-Kalinowską. Co roku jest wspaniała atmosfera, integrująca środowisko, a poziom wykładów bardzo wysoki. Zarówno podczas tego pierwszego, jak i drugiego wydarzenia tematem wiodącym i niepokojącym była opieka stomatologiczna nad dziećmi.

Podczas CEDE odbyła się debata „Czy polskie dzieci muszą być skazane na próchnicę?” zorganizowana pod kierunkiem prof. Doroty Olczak-Kowalczyk, konsultanta krajowego w dziedzinie stomatologii dziecięcej, pod patronatem Marka Michalaka, rzecznika praw dziecka. Odbyła się bardzo ciekawa dyskusja, padło wiele wniosków, a ten końcowy dotyczył konieczności opisania problemów opieki stomatologicznej nad dziećmi, by zainteresować panią premier Beatę Szydło tematem, dlaczego władze publiczne nie mogą sobie z problemem próchnicy przez lata poradzić.

Z kolei w Słoku postulowano, by w szerszym zakresie zainteresować media publiczne zagadnieniami dotyczącymi opieki zdrowotnej w Polsce, żeby o problemach chorób jamy ustnej informować częściej i szerzej. Być może dzięki temu zainteresują się tym tematem politycy, którzy mieli uczestniczyć w debacie stomatologów, ale niestety nikogo z senatorów i posłów nie było.

11 września odbyły się kolejne warsztaty w ramach projektu „Razem dla Zdrowia”, współorganizowane przez Naczelną Izbę Lekarską i Fundację My Pacjenci, poświęcone tym razem finansowaniu systemu i świadczeń. Można powiedzieć, że jest światełko w tunelu, szczególnie po wystąpieniu prof. Piotra Czauderny z Narodowej Rady Rozwoju. Wydaje się, że powrót do rozmów o podwyższeniu składki zdrowotnej jest chyba możliwy, co może być również pewną nadzieją dla stomatologów.

Leszek Dudziński
Wiceprezes NRL, przewodniczący Komisji Stomatologicznej NRL

Powiązane aktualności

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.