Polska i Unia walczą z e-papierosami

Koniec z paleniem elektronicznych papierosów w krakowskich autobusach i tramwajach – tamtejsi radni opowiedzieli się za wprowadzeniem takiego zakazu w odniesieniu do pasażerów. Podobne przepisy obowiązują już w takich miastach jak Warszawa, Łódź i Poznań. Z e-papierosami walczą także unijne instytucje.

Foto: Marta Jakubiak

Już wkrótce elektronicznych papierosów nie będą mogli palić wrocławscy kierowcy i motorniczy w autobusach i tramwajach (zmiany wejdą w życie za kilka tygodni). Na to zjawisko reagują od pewnego czasu również niektóre centra handlowe, które zwracają uwagę osobom korzystającym z e-papierosów na terenie obiektów.

E-papieros to elektroniczne urządzenie służące do podawania niewielkich ilości nikotyny metodą inhalacji. Jego działanie opiera się na podgrzewaniu specjalnego płynu do temperatury umożliwiającej wdychanie go w stanie lotnym. W papierosie elektronicznym nie dochodzi do procesu spalania, przez co nie wydziela się silny zapach, a to właśnie „uspokaja” wiele osób.

Nikotyna, która jest zawarta papierosach, także tych elektronicznych, zwęża naczynia krwionośne i przyspiesza akcję serca.

Czy resort zdrowia planuje przeforsować zakaz korzystania z e-papierosów podobny do tego, który obowiązuje „tradycyjne” papierosy? Ministerstwo Zdrowia obiecuje, że podejmie stosowne prace nad rozwiązaniami polegającymi na bardziej skutecznej i efektywnej walce ze zjawiskiem inhalacji nikotyny przy najbliższej nowelizacji ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych wynikającej z konieczności implementacji do przepisów prawa krajowego dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie zbliżenia przepisów ustawowych, wykonawczych i administracyjnych państw członkowskich w sprawie produkcji, prezentowania i sprzedaży wyrobów tytoniowych i powiązanych wyrobów.

Dyrektywa została przyjęta i opublikowana na przełomie kwietnia i maja 2014 roku.

– Od momentu publikacji i wejścia w życie dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady, państwa członkowskie Unii Europejskiej zostaną obowiązane do skoordynowanych prac i działań mających na celu wdrożenie postanowień tej dyrektywy w ciągu dwóch lat okresu przejściowego. Wyjątkiem objęto regulacje dotyczące całkowitego zakazu sprzedaży papierosów mentolowych, dla których wprowadzony zostanie czteroletni okres przejściowy, co oznacza, że zakaz wejdzie w życie na przełomie kwietnia i maja 2020 roku – tłumaczy Krzysztof Bąk, rzecznik prasowy ministra zdrowia.

Mariusz Tomczak

Powiązane aktualności

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.