Praca w ogródku sprzyja pacjentkom onkologicznym

Nie od dziś wiadomo, że aktywność fizyczna może mieć różne oblicza. Z opublikowanej niedawno pracy wynika, że prace w ogrodzie korzystnie wpływają na kobiety po leczeniu raka piersi.

Foto: pixabay.com

82 kobiety po leczeniu onkologicznym z powodu raka piersi zakwalifikowano do dwuramiennego badania, w którym chore w ramieniu doświadczalnym podlegały rocznemu szkoleniu z prac ogrodowych (sadzenie i pielęgnacja roślin oraz warzyw).

42 kobiety z grupy doświadczalnej oceniły program mentoringowy jako dobry lub wspaniały i wyraziły chęć ponownego udziału. Jednogłośnie zadeklarowały kontynuację prac ogrodowych po zakończeniu badania. 88 proc. dbało o rośliny codziennie lub kilka razy w tygodniu.

Po dwóch latach 86 proc. wciąż zajmowało się uprawą ogródka. Zastosowana interwencja spowodowała zwiększenie spożycia warzyw oraz wzrost aktywności fizycznej kobiet. Poprawę wydolności fizycznej wykazano również w obiektywnych testach sprawnościowych.

Wyniki przedstawione w pracy zatytułowanej „A home‐based mentored vegetable gardening intervention demonstrates feasibility and improvements in physical activity and performance among breast cancer survivors” wymagają jednak dalszych badań, tak aby m.in. potwierdzić sformułowane wnioski na liczniejszej populacji i ewentualnie szerzej zastosować je wśród pacjentek.

Źródło: onlinelibrary.wiley.com

Powiązane aktualności

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.