Zobacz nową piramidę żywienia dla dzieci i młodzieży

Zmodyfikowana Piramida Zdrowego Żywienia i Stylu Życia Dzieci i Młodzieży została zaprezentowana w piątek 25 stycznia podczas IV Narodowego Kongresu Żywieniowego.

Foto: pixabay.com

O narastaniu nadwagi i otyłości wśród dzieci i młodzieży mówi się od lat. – Częstość występowania otyłości stale dramatycznie rośnie, a prognozy wskazują, że w najbliższych latach będzie niestety dalej narastać – mówił prof. dr hab. Mirosław Jarosz, dyrektor Instytutu Żywności i Żywienia.

Jak dodaje, co piąty uczeń zmaga się z nadwagą lub otyłością, co w konsekwencji oznacza bardziej otyłe i podatne na ciężkie choroby społeczeństwo dorosłych jutra. – To lawina, dlatego na temat przewodni IV Narodowego Kongresu Żywieniowego wybraliśmy zagadnienie otyłości – podkreślił. Jednym z najważniejszych i najprostszych narzędzi skutecznej profilaktyki otyłości są piramidy żywieniowe. To graficzny opis różnych grup produktów spożywczych, niezbędnych w codziennej diecie, wzbogacony o zasady i komentarze.

W oparciu m.in. o kolejne najnowszą wiedzę i odkrycia naukowe, eksperci IŻŻ opracowali modyfikację znanej już piramidy dla dzieci i młodzieży, która uwzględnia istotne czynniki stylu życia. – Im szerzej piramida żywieniowa będzie popularyzowana, tym większą mamy szansę na poprawę zgubnych nawyków żywieniowych – podkreślił prof. Mirosław Jarosz, dodając, że piramida skierowana jest nie tylko do dzieci i młodzieży, a także do ich rodziców oraz personelu przedszkoli, nauczycieli i osób odpowiedzialnych za żywienie w szkołach.

Poza nieprawidłowym odżywianiem eksperci zwracają uwagę na nowe czynniki ryzyka wielu chorób (w tym otyłości) jak nieodpowiednia długość snu, nadmierne korzystanie z telewizji, komputera i innych urządzeń elektronicznych, brak właściwej higieny jamy ustnej, brak nawyku kontroli  masy ciała, zaburzenia flory bakteryjnej (spowodowane m.in. antybiotykoterapią). Coraz częściej podkreśla się również wpływ złej diety kobiet ciężarnych na zdrowie przyszłego potomstwa oraz na rolę nieprawidłowych zachowań żywieniowych karmiącej matki na swoje dziecko.

Celem IV Narodowego Kongresu Żywieniowego było znalezienie odpowiedzi na pytanie: dlaczego nie udaje się powstrzymać narastania nadwagi i otyłości, szczególnie u dzieci i młodzieży? Ambicją organizatorów jest także zainicjowanie debaty zebranych ekspertów na temat skutecznych rozwiązań problemu, możliwych do wdrożenia w Polsce. Drugi dzień Kongresu poświęcono wdrożeniu nauki do praktyki życia codziennego – uczestnikami byli głównie pedagodzy, dyrektorzy przedszkoli i szkół oraz rodzice, dla których przeprowadzone zostaną debaty tematyczne, akcje pomiaru masy i składu ciała, porady dietetyczne pracowników Centrum Dietetycznego Online działającego w ramach Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej IŻŻ oraz warsztaty kulinarne dla dzieci.

Zasady zdrowego żywienia związane z Piramidą Zdrowego Żywienia Aktywności Fizycznej dla dzieci i młodzieży:

  • Jedz posiłki regularnie (5 posiłków co 3-4 godziny).
  • Warzywa i owoce jedz jak najczęściej i w jak największej ilości.
  • Jedz produkty zbożowe, zwłaszcza pełnoziarniste.
  • Codziennie pij co najmniej 3-4 szklanki mleka. Możesz je zastąpić jogurtem naturalnym, kefirem i – częściowo – serem.
  • Jedz ryby, nasiona roślin strączkowych i jaja. Wybieraj chude mięso. Ograniczaj spożycie produktów mięsnych przetworzonych.
  • Ograniczaj spożycie tłuszczów zwierzęcych. Zastępuj je olejami roślinnymi.
  • Unikaj spożycia cukru, słodyczy i słodkich napojów. Zastępuj je owocami i orzechami.
  • Nie dosalaj potraw. Unikaj słonych przekąsek i produktów typu fast food.
  • Pamiętaj o piciu wody do posiłku i między posiłkami.
  • Bądź codziennie aktywny fizycznie w szkole i poza szkołą.

Powiązane aktualności

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.