15 stycznia 2025

Polonia medyczna w Gdańsku: Spotkać się, poznać, zintegrować

Z Romanem Budzińskim, przewodniczącym Komitetu Organizacyjnego tegorocznej edycji Kongresu Polonii Medycznej, rozmawia Lucyna Krysiak.

IX Kongres Polonii Medycznej odbył się w Warszawie. Foto: Marta Jakubiak

To już dziesiąty, a więc jubileuszowy Kongres Polonii Medycznej. Czego mogą spodziewać się uczestnicy?

Będzie kilka akcentów związanych jubileuszem. Pracując od ponad roku nad tym przedsięwzięciem, czujemy wielką odpowiedzialność. Jest to trudna do przeprowadzenia impreza, a mamy świadomość, że organizatorzy poprzednich edycji wysoko zawiesili poprzeczkę.

Oprócz zróżnicowanego programu naukowego, należało uwzględnić, tak oczekiwane przez społeczność lekarzy polskich z kraju i ze świata, wydarzenia integrujące oraz wzbogacić je o ofertę kulturalną i możliwość zwiedzenia Gdańska. Spotkanie lekarzy polonijnych będzie też zapewne okazją do zdefiniowania programu działania Federacji Medycznych Organizacji Polonijnych.

Kto przyjedzie na kongres?

Po raz trzeci Kongres Polonii Medycznej połączony jest ze Światowym Zjazdem Lekarzy Polskich. Po to, aby zaznaczyć, że zapraszamy lekarzy polskiego pochodzenia z wielu krajów nie tylko na sam kongres, ale by mogli oni w ojczyźnie spotkać się i zintegrować z polskimi lekarzami. Największa grupa lekarzy polonijnych przybędzie z USA. Licznie będą reprezentowani także lekarze z wszystkich krajów Europy Zachodniej oraz z państw zza naszej wschodniej granicy. Impreza będzie się składać z trzech ciągów zdarzeń.

Główna część, naukowa, odbędzie się w Filharmonii Gdańskiej, w pięknie położonym obiekcie nad Motławą z widokiem na Główne Miasto, inne spotkania zaplanowaliśmy w Muzeum Emigracji w Gdyni, w Nadbałtyckim Centrum Kultury, w postindustrialnym Centrum Stocznia Gdańska, w katedrze w Oliwie, w Muzeum Narodowym w Gdańsku i w Europejskim Centrum Solidarności. Część wydarzeń kongresowych wpisuje się w obchody 30-lecia odrodzonego samorządu lekarskiego w Polsce.

To dość ambitny program.

Staraliśmy się skoordynować wydarzenia tak, aby każdy znalazł coś interesującego dla siebie i mógł jak najpełniej skorzystać z tej oferty. Tematem przewodnim jest postęp techniki i technologii w służbie medycyny. Wykład otwierający dotyczy zastosowań nanotechnologii w medycynie, inne prelekcje pokażą m.in. jak postęp techniki i technologii zmieniał onkologię, kardiologię, radiologię, stomatologię i wiele innych dziedzin. Dzięki pracy Komitetu Naukowego pod przewodnictwem prof. Marii Siemionow, udało się zaprosić do Gdańska wybitnych prelegentów.

Planujemy też sesje programowe o roli samorządów lekarskich, przyszłości Polonii medycznej, systemach zdrowia. Chcę podkreślić, że organizacja kongresu to efekt współpracy OIL w Gdańsku, Federacji Medycznych Organizacji Polonijnych oraz istotnego wsparcia ze strony Naczelnej Izby Lekarskiej. Po wielu staraniach otrzymaliśmy również znaczącą pomoc finansową z Senatu RP, która umożliwi nam sfinansowanie przyjazdu na to wydarzenie koleżanek i kolegów, którzy nie mogliby przybyć bez tego wsparcia.