11 nowych centrów leczenia udarów w pilotażu trombektomii mechanicznej
W ciągu ok. 3 miesięcy nowe ośrodki przystąpią do pilotażu trombektomii mechanicznej – powiedział minister zdrowia Łukasz Szumowski w środę podczas XXIII Warsztatów Kardiologii Interwencyjnej w Warszawie.
Minister zdrowia Łukasz Szumowski. Foto: Mariusz Tomczak
Trombektomia mechaniczna daje nadzieję na powrót do sprawności pacjentom po najcięższych udarach.
Jak podkreślił w trakcie jednej z dyskusji panelowych podczas WCCI minister zdrowia Łukasz Szumowski, jest dobrze wycenioną procedurą (29 tys. zł).
Wprawdzie już dawno temu miała znaleźć się w koszyku świadczeń gwarantowanych, ale decyzją szefa resortu zdrowia stało się inaczej. Minister podjął bowiem decyzję o przeprowadzaniu dwuletniego pilotażu, który trwa od stycznia br.
Szef resortu zdrowia podkreślił, że głównym celem pilotażu nie jest ocena skuteczności trombektomii mechanicznej, ale weryfikacja koordynacji współpracy między ośrodkami referencyjnymi a oddziałami udarowymi. Zdaniem ministra Łukasza Szumowskiego dotychczasowe efekty pilotażu pokazują, że ta współpraca jest niewystarczająca.
Do 7 ośrodków biorących udział w pilotażu wkrótce ma dołączyć 11 kolejnych centrów interwencyjnego leczenia udarów mózgu. – Wszystkie województwa, oprócz lubuskiego, będą miały co najmniej jeden ośrodek – powiedział minister. Dodał, że chciałby zapewnić pacjentom dostęp do trombektomii, a docelowo w naszym kraju miałoby być kwalifikowanych do tych zabiegów 3,5-4 tys. osób rocznie. – Kluczem jest sieć, która kwalifikuje do tej procedury – podkreślił minister Łukasz Szumowski.
Z podsumowania pierwszych trzech miesięcy pilotażu wynika, że w 7 ośrodkach wykonano 186 świadczeń trombektomii mechanicznej i zanotowano 36 zgonów. Zgodnie z danymi o rozliczonych świadczeniach, które zaprezentował Sławomir Przasnek z Centrali NFZ, najwięcej zabiegów wykonały następujące placówki:
- Szpital Uniwersytecki w Krakowie – 41 (8 zgonów),
- Kliniczny Szpital Wojewódzki nr 2 w Rzeszowie – 30 (4 zgonów),
- Wojskowy Instytut Medyczny w Warszawie – 28 (7 zgonów),
- Szpital Zachodni w Grodzisku Mazowieckim – 23 (7 zgonów),
- Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Gdańsku – 21 (4 zgony),
- Szpital Kliniczny nr 4 w Lublinie – 19 (5 zgonów),
- Górnośląskie Centrum Medyczne w Katowicach – 6 (1 zgon).
XXIII Warsztaty Kardiologii Interwencyjnej (Warsaw Course on Cardiovascular Interventions – WCCI) odbywają się w dniach 10-12 kwietnia w Warszawie. Są oficjalnie akredytowane przez Asocjację Interwencji Sercowo-Naczyniowych Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, a także Europejską Asocjację Przezskórnych Interwencji Sercowo-Naczyniowych. Mają ugruntowaną pozycję w środowisku kardiologów interwencyjnych zarówno w Polsce, jak i w Europie, USA i w Azji.
W środę w ramach WCCI odbył się m.in. Kurs dla Młodych Praktyków Kardiologii Interwencyjnej dedykowany dla młodych lekarzy z Europy Centralnej i Wschodniej, którzy rozpoczynają samodzielną aktywność w zakresie zabiegów przezskórnej angioplastyki tętnic wieńcowych i tym samym przyczyniają się do popularyzacji warszawskich warsztatów także poza Polską. Pierwsza edycja WCCI odbyła się wiosną 1997 r. w Szczecinie i uczestniczyło w niej ponad 100 osób. Od paru lat w wydarzeniu ilość uczestników jest dużo większa.