Prowadzenie prywatnego gabinetu a działalność nieewidencjonowana

Zasady działalności nieewidencjonowanej określa art. 5 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców (Dz. U. z 2018 r. poz. 646 z późn. zm.).

Foto: pixabay.com

– Działalności gospodarczej nie stanowi działalność wykonywana przez osobę fizyczną, której przychód z tego tytułu nie przekracza w żadnym miesiącu 50 proc. kwoty minimalnego wynagrodzenia, i która w okresie ostatnich 60 miesięcy nie wykonywała działalności gospodarczej – wyjaśnia Ilona Kołodziejska-Komorowska, radca prawny NIL.

W świetle przepisu art. 43 ust. 1 tej ustawy, jeżeli odrębne przepisy stanowią, że dany rodzaj pracy jest działalnością regulowaną, a taką jest działalność lecznicza, przedsiębiorca może wykonywać tę działalność, jeśli spełnia warunki  określone przepisami i uzyska wpis do właściwego rejestru działalności regulowanej.

Zgodnie z art. 5 ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej (Dz.U. z 2018 r. poz. 2190 z późn. zm.) lekarze mogą wykonywać swój zawód w ramach działalności leczniczej na zasadach określonych w tej ustawie oraz w przepisach odrębnych, po wpisaniu do rejestru podmiotów, o którym mowa w art. 100 ustawy. – W obecnym stanie prawnym brak podstaw do zastosowania do działalności leczniczej wyłączenia spod regulacji działalności regulowanej i stosowania przepisu art. 5 ustawy, który dotyczy prowadzenia działalności nieewidencjonowanej, w tym prowadzenia prywatnych gabinetów lekarskich przez lekarzy emerytów – podsumowuje Ilona Kołodziejska-Komorowska.

Powiązane aktualności

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.