Tajwan, Korea Południowa i Japonia – według najnowszej edycji rankingu Numbeo Health Care Index to tutaj działają najlepsze systemy opieki zdrowotnej na świecie.

Foto: pixabay.com
Wysoko wśród krajów azjatyckich uplasowała się także Tajlandia (6).
W pierwszej dziesiątce znalazło się pięć państw Europy: Austria (4), Dania (5), Hiszpania (7), Francja (8), Belgia (9) – a także Australia (10).
Stawiane za wzór w europejskich rankingach ochrony zdrowia Holandia, Finlandia, Norwegia czy Szwajcaria są dopiero w drugiej dziesiątce zestawienia Numbeo.
USA – kraj, w którym wydaje się najwięcej pieniędzy na ochronę zdrowia na świecie, znalazł się na 30. pozycji.
Polska zajęła 51. miejsce, wyprzedziła nas zdecydowana większość krajów UE, a także m.in. Urugwaj, Chile, Turcja czy Argentyna. W klasyfikacji ujęto 89 państw – najgorzej oceniono systemy ochrony zdrowia w Maroku i Wenezueli. Bardzo źle wypadły także Irak, Azerbejdżan, Bangladesz, Egipt, a niewiele lepiej Węgry, Kazachstan i Ukraina. Odległe, 80. miejsce, zajęła Irlandia.
Trzeba mieć na uwadze, że ranking jest subiektywną oceną wystawianą przez użytkowników portalu Numbeo.com, którzy wypełniają kwestionariusz z pytaniami na temat opieki zdrowotnej kraju, w którym żyją. Oceniane są: umiejętności i kompetencje personelu medycznego, sprzęt do nowoczesnej diagnostyki i leczenia, dokładność w wypełnianiu raportów, życzliwość i uprzejmość personelu, długość oczekiwania w placówkach medycznych i dogodna lokalizacja placówki medycznej dla pacjenta.
paź 02, 2019 - 08:30 AM
Bardzo ciekawy ranking. Daje do myślenia. Według nas integralnym ogniwem jest odpowiadania edukacja i pogłębianie świadomości społeczeństwa odnośnie tematyki zdrowia, profilaktyki chorób i komunikowanie o sposobach radzenia sobie z danymi dolegliwościami. Dlatego stworzyliśmy portal, na którym można znaleźć odpowiedzi na wiele ważnych i nurtujących nas pytań o tematyce zdrowotnej. Każdy artykuł jest przygotowywany przez specjalistów na podstawie rzetelnych badań naukowych.