19 kwietnia 2024

Solista. Chór. Orkiestra

Przełom roku obfitował w wydarzenia artystyczne z udziałem lekarzy i lekarzy dentystów zaangażowanych „po godzinach” we wspólne śpiewanie czy szerzej – muzykowanie.

Foto: pixabay.com

Koncerty charytatywne, jubileuszowe, promocje nagrań i klipów, kolędowanie w szpitalach i izbach okręgowych łączy, przypominając o humanistycznych podstawach zawodów, które uprawiamy.

W listopadzie uczestniczyłem w Poznaniu w niezwykłej dla mnie, bo niemedycznej uroczystości Uniwersytetu Muzycznego im. Ignacego Jana Paderewskiego, który nadał tytuł doktora habilitowanego sztuki Hannie Zajączkiewicz. Nasza koleżanka jest laryngologiem, pomagającym śpiewakom, nie tylko jako lekarz, ale także konsultant emisji głosu. Sama od wielu lat czaruje publiczność swoim sopranem.

30-lecie odrodzonego samorządu lekarskiego zbiegło się z jubileuszami chórów lekarskich w Warszawie i na Śląsku. Stołeczny „Medicantus”, pod dyrekcją Beaty Herman i opieką doktora Krzysztofa Moczarskiego, świętował wspólnie z orkiestrą Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Katowicki „Cames”, prowadzony przez Dorotę Dziełak-Szczepan i doktor Magdalenę Gawron-Kiszkę, zaprosił na grudniowe kolędowanie do siedziby Śląskiej Izby Lekarskiej. Koncertom towarzyszyły wspomnienia, podziękowania i wzruszenia, naturalne przy takich okazjach.

Rok 2020 będzie obfitował w muzyczne atrakcje. Polska Orkiestra Lekarzy, prowadzona przez doktor Elżbietę Czechowską, uczci w Poznaniu swoje 10. urodziny. W mojej pamięci wciąż pozostaje charytatywny występ z Lęborka. Nie zrozumie misji artystycznej lekarzy ten, kto choćby raz nie widział owacji, jaką potrafią wywołać, oklaskujący sceniczną pracę naszych koleżanek i kolegów, pacjenci.

W basenie artystycznym Warszawskiej Opery Kameralnej odbyła się pod koniec roku premiera spektaklu „Przerwana cisza”, napisanego przez Maestro Krzesimira Dębskiego do libretta profesora Henryka Skarżyńskiego. Współczesna medycyna przywraca nie tylko zdrowie, ale pozwala na rozwijanie przerwanych chorobą umiejętności. Świadczą o tym kolejne edycje Międzynarodowego Festiwalu Dzieci i Młodzieży „Ślimakowe Rytmy”, w których biorą udział pacjenci wyprowadzeni z głuchoty. Zawołanie Macieja Miecznikowskiego: „Bijcie brawa – oni słyszą!” jest najpiękniejszą recenzją terapeutycznego wysiłku prowadzonego tak nieustępliwie we wszystkich gabinetach sztuki lekarskiej.

Wigilię wieczoru Trzech Króli spędziłem w Poznaniu. Orkiestra Kameralna Wielkopolskiej Izby Lekarskiej „Operacja Muzyka” Dobrochny Martenki razem z lekarskim chórem pod batutą Justyny Chełmińskiej przygotowały „Oratorium na Boże Narodzenie” Huberta Kowalskiego. Tłumy. Ścisk. Magia. Energia na Nowy Rok. Takich koncertów można pozazdrościć prezesowi Arturowi de Rosier. To już nie jest akademia, ale najwyższy wymiar artystyczny. Sanatorium przed wyzwaniami codzienności.

Kalendarz kulturalny NIL to ułamek aktywności, w które angażują się lekarze w okręgach. Wrześniowe warsztaty z koncertem hitów Opola pokażą, jak potrafimy czerpać z muzyki rozrywkowej. Bydgoski Chór „Medici Cantares” wskazuje nowy kierunek, podbijając internet profesjonalnymi klipami. Krakowska „Wena” usłyszy doktor Ewelinę Sielską-Badurek, która na swojej najnowszej płycie przypomina, że „Miłość (…) wszystko wybaczy”, bo miłość, muzyka, malarstwo, fotografia, literatura, ceramika… i sztuka w najszerszym pojęciu tego słowa, leczą! O tym nie możemy zapomnieć!

Jarosław Wanecki, pediatra, felietonista