27 kwietnia 2024

Elektrofizjologia. Chodzi o możliwości

Z dr. hab. n. med. Michałem Mazurkiem, kardiologiem elektrofizjologiem ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu, nowym ambasadorem EHRA Young EP w Polsce, rozmawia Lucyna Krysiak.

Dr hab. Michał Mazurek. Foto: arch. prywatne

Funkcja ambasadora EHRA Young EP to prestiż czy coś więcej?

EHRA Young EP to inicjatywa ułatwiająca, uatrakcyjniająca i przyspieszająca rozwój zawodowy i naukowy młodych elektrofizjologów do 40. r.ż., będących w trakcie lub bezpośrednio po zakończonym szkoleniu w tym zakresie.

Celem jest stworzenie globalnej siatki młodych kardiologów zajmujących się elektrofizjologią, aby mogli się lepiej poznać, współpracować, uczyć się od siebie. To szeroko zakrojony program obejmujący zarówno współpracę online, nieocenioną szczególnie w czasie aktualniej epidemii, a także kursy, staże zawodowe oraz badania naukowe.

Jedną z głównych ról ambasadora danego kraju jest dotarcie z informacją do młodych kardiologów szkolących się w elektrofizjologii, że mogą być członkiem tej międzynarodowej społeczności i przekonanie ich, że ogrom możliwości, jakie stwarza ta ścieżka rozwoju zawodowego i naukowego, może być lepszym pomysłem niż działanie w pojedynkę.

Jakie jest zainteresowanie młodych elektrofizjologów z Polski działalnością EHRA Young EP?

Organizacja skupia 29 polskich lekarzy kardiologów szkolących się w zakresie elektroterapii/elektrofizjologii, ale wierzę, że będzie ich więcej. Warunkiem przynależności do tej organizacji jest członkostwo w Europejskiej Asocjacji Zaburzeń Rytmu Serca (The European Heart Rhythm Association, EHRA), w ramach której działa EHRA Young EP.

Chodzi o możliwość nawiązania ze sobą bezpośrednich kontaktów online, uczestnictwo w warsztatach, kursach, webinariach, forach dyskusyjnych (platforma e-learningowa) – np. „burzach mózgów” nad zamieszczonym online EKG czy zapisami wewnątrzsercowymi. To unikalna okazja do uzyskania natychmiastowej informacji o szeregu planowanych, rozpoczynających lub toczących się badań naukowych (od badań randomizowanych, przez rejestry, do aktualnie bardzo modnych, krótkich i szybkich badań ankietowych EHRA surveys).

Własne pomysły i inicjatywy są bardzo mile widziane. Promujemy i zachęcamy także do większej aktywności i obecności na kongresach naukowych. Ogromnym zainteresowaniem cieszą się tzw. „EHRA Speed Mentoring sessions”. Są to 20-minutowe indywidualne spotkania z wybitnymi ekspertami, których porady dotyczące możliwości rozwoju zawodowego i naukowego mogą przerodzić się w prawdziwe „life-changing experience”. Istnieje też możliwość bezpośredniej wymiany wiedzy i doświadczeń w oparciu o staże i szkolenia w licznych ośrodkach akademickich w Europie.

A czym jest inicjatywa EP Insight?

To bardzo interesująca propozycja współpracy ze strony wybitnych ośrodków w Europie chętnych przyjąć młodych elektrofizjologów na staż. Przewidziane są krótkie, maksymalnie dwutygodniowe staże, podczas których można uczestniczyć w zabiegach. Wprawdzie tego rodzaju szkolenia nie są aktualnie refundowane, ale uzyskane tam doświadczenie może być początkiem bliższej współpracy i ponownych szkoleń. EHRA oferuje również dwu- lub czterotygodniowe szkolenia (EOTP – Observational Training Programme), a nawet półroczne kursy z elektroterapii i elektrofizjologii.