PhotoArtMedica. Mistrzowie fotografii po raz ósmy

W sobotnie popołudnie 17 października w Sali Reprezentacyjnej Muzeum Częstochowskiego odbyła się prezentacja laureatów i otwarcie VIII edycji Międzynarodowego Salonu Fotografii Artystycznej Lekarzy PhotoArtMedica, zorganizowanego przez OIL w Częstochowie.

Ze względu na restrykcje związane z pandemią COVID-19, w uroczystości nie wzięli udziału osobiście laureaci i publiczność, ale wydarzenie można było oglądać w ramach transmisji online. Obecni byli poseł Zdzisław Wolski, prezes OIL w Częstochowie Zbigniew Brzezin, wicedyrektor Muzeum Częstochowskiego Łukasz Pabiś oraz przewodniczący Salonu PhotoArtMedica Krzysztof Muskalski.

W tegorocznym salonie wzięło udział 69 uczestników z 13 krajów – Australii, Bangladeszu, Bułgarii, Czech, Irlandii, Kanady, Niemiec, Polski, Szwecji, USA, Węgier, Wielkiej Brytanii i Włoch – którzy zaprezentowali 481 fotografii. 36 laureatów sięgnęło po 44 nagrody – 17 z nich to Polacy, a 19 to uczestnicy z zagranicy.

Nagrodę PhotoArtMedica Grand Prix 2020 – statuetkę autorstwa częstochowskiego artysty Mariusza Chrząstka, ufundowaną przez Prezesa NRL Andrzeja Matyję – zdobył Ryszard Zembrzuski z Warszawy za cztery fotografie w kategoriach „Świat wody” i „Temat wolny”.

W kategorii „Świat wody” zgłoszono w sumie 210 fotografii, a do „Tematu wolnego” – 216. W kategorii „Fotografia medyczna” nadesłano 55 zdjęć – część z nich nawiązywała w różnym kontekście do pandemii COVID-19, od tragicznego, poprzez symboliczny po humorystyczny. Niewątpliwie wiele z tych zdjęć staje się historycznym świadectwem ofiarności służb medycznych i społeczeństw całego świata dla przyszłych pokoleń.

„Mazowiecki staw”, Ryszard Zembrzuski, PhotoArtMedica Grand Prix 2020

W ramach transmisji online swoje przesłanie do laureatów, uczestników i organizatorów przekazał m.in. prezydent największej światowej organizacji fotograficznej FIAP Riccardo Busi z Florencji, który w swoim wystąpieniu podtrzymał propozycję utworzenia Klubu Lekarza w strukturach FIAP.

– Salon PhotoArtMedica jest ważnym wydarzeniem. Jest wyjątkowy, bo jego uczestnicy są wyjątkowymi ludźmi. Mężczyźni i kobiety, którzy postanowili zadedykować swoje życie zdrowiu innych. Ogromne podziękowanie dla was przyjaciele, że szczególnie w tym trudnym czasie każdego dnia na oddziałach szpitalnych, w centrach klinicznych i naukowych, przedkładając zdrowie swoje i rodzin nad własne, walczycie przeciw temu niewidzialnemu wrogowi. Wszystkim wam w tym naszym nowym świecie, którzy pracujecie każdego dnia, aby dać pomoc i ulgę – dziękuję, od całej rodziny FIAP. Szczególne podziękowanie kieruję dla doktora Muskalskiego i dla wszystkich jego przyjaciół za ogromne zaangażowanie i poświęcenie, za organizowanie tego pięknego konkursu co roku – powiedział Riccardo Busi.

– Mam nadzieję, że wkrótce będziemy świadkami narodzin międzynarodowego klubu fotografujących lekarzy FIAP, który będzie promował nowe fotograficzne inicjatywy i programy charytatywne pod skrzydłami FIAP. Moje szczere gratulacje dla wszystkich zwycięzców, ale też dla wszystkich pozostałych uczestników, którzy dzięki swemu udziałowi uczynili tą edycję Salonu PhotoArtMedica wyjątkową. Ad maiora przyjaciele, bądźcie bezpieczni – dodał prezydent FIAP.

Patronat Honorowy nad wydarzeniem objęli prezes NRL Andrzej Matyja oraz prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk. Swoje Auspicje Salonowi PhotoArtMedica nadała FIAP – Międzynarodowa Federacja Sztuki Fotograficznej, a patronat merytoryczny – czołowa polska organizacja fotograficzna Fotoklub Rzeczypospolitej Polskiej. „Gazeta Lekarska”, a także esculap.com i „Foto-Kurier” objęli PhotoArtMedica 2020 patronatem medialnym.

Krzysztof Muskalski

Powiązane aktualności

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.