16 kwietnia 2024

Szczepienia przeciw COVID-19. Władze odpowiadają internautom

Na poziomie państwowym obowiązkowość szczepienia przeciw COVID-19 nie zostanie wprowadzona, ale nikt nie jest w stanie zagwarantować, że nie zdecydują się na to firmy prywatne, np. linie lotnicze – powiedział prezydent Andrzej Duda.

Foto: Grzegorz Jakubowski / KPRM

Słowa te padły we wtorek 19 stycznia w Pałacu Prezydenckim, gdzie odbyła się debata dotycząca realizacji Narodowego Programu Szczepień z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy, ministra zdrowia Adama Niedzielskiego i szefa KPRP Michała Dworczyka. Uczestniczył w niej również prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych dr Michał Sutkowski.

– Zapewniam, że jeżeli uda nam się uzyskać dodatkowe szczepionki, będziemy uruchamiać dodatkowe punkty szczepień. Rzeczywiście są miejsca, gdzie do końca marca nie ma terminów – przyznał minister Michał Dworczyk, prosząc o cierpliwość i namawiając seniorów do korzystania z rządowej infolinii.

– To najłatwiejszy sposób na zarejestrowanie się na szczepienie. Stworzyliśmy taki system, że miesięcznie moglibyśmy wykonywać cztery miliony szczepień – dodał minister Michał Dworczyk. W jego opinii system jest przygotowany dobrze, a ograniczeniem jest dostęp do szczepionki i szybkość, z jaką mogą ją dostarczyć producenci.

W trakcie debaty padały pytania m.in. o znoszenie nakazu zasłaniania nosa i ust, terminy odmrażania gospodarki oraz o kryteria, jakimi kierowano się przy wyznaczaniu kolejności szczepień. Jeden z internautów zapytał, dlaczego 60-letnia emerytka, która wychodzi tylko do sklepu, ma być zaszczepiona wcześniej niż 59-letnia nauczycielka, która codziennie kontaktuje się z dziećmi nie noszącymi maseczek?

 – Maseczka nie jest żadnym zagrożeniem. Plotki o tym, że to wywołuje jakieś choroby płuc, są nieprawdziwe. Jeżeli maseczka jest używana właściwie, zmieniana, nie ma żadnego zagrożenia – powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski. Jak dodał, ze względu na świadomość lęków społecznych podjęto decyzję, aby zapewnić możliwość odszkodowań dla osób, które będą miały niepożądane odczyny poszczepienne.

Odnosząc się do pytania o otwieranie gospodarki minister Adam Niedzielski powiedział, że lokale gastronomiczne i siłownie znajdują się wśród miejsc, gdzie istnieje wysokie ryzyko transmisji koronawirusa. – W pierwszej kolejności nasza strategia polega na przywracaniu edukacji. Handel też jest na górze – wskazał szef resortu zdrowia.