Pięciu lekarzy ze zgodą na wykonywanie zawodu w systemie uproszczonym
W czwartek 21 stycznia, w czasie specjalnie zwołanej konferencji prasowej w Ministerstwie Zdrowia, trzech lekarzy z Białorusi i dwoje z Ukrainy otrzymało zgodę na wykonywanie zawodu w Polsce w ramach tzw. systemu uproszczonego.
Foto: MZ
Decyzje w tej sprawie osobiście wręczył minister zdrowia Adam Niedzielski, nie kryjąc satysfakcji, że to pokłosie zmiany przepisów w ostatnich tygodniach ubiegłego roku.
– Do tej pory lekarze spoza Unii Europejskiej, którzy chcieli pracować na rzecz polskiego systemu opieki zdrowotnej, mieli przed sobą różne bariery administracyjne – powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski.
– Uprościliśmy dotychczasową procedurę uzyskania prawa wykonywania zawodu. Z końcem 2020 roku zostały przyjęte dwa akty prawne, które ułatwiły pracę w Polsce lekarzom lub lekarzom dentystom spoza terytorium państw członkowskich, jednocześnie gwarantując wysoką jakość leczenia Polaków – dodał szef resortu zdrowia.
– Traktuję to jako ogromną zmianę systemową – podkreślił minister Adam Niedzielski, dodając, że ma nadzieję, że zachęci to kolejne osoby spoza krajów Unii Europejskiej do podejmowania pracy w naszym kraju. Wśród powodów podał fakt, że zarobki w systemie ochrony zdrowia Polsce – zwłaszcza w porównaniu z krajami, z których mogą przyjechać medycy – są godne.
Lekarzami, którzy w czwartek uzyskali zgodę na wykonywanie zawodu w Polsce w tzw. systemie uproszczonym, są: Victar Anikevich – tytuł specjalisty w dziedzinie anestezjologii i intensywnej uzyskał na Białorusi, Aleh Tafeliuk – tytuł specjalisty w dziedzinie chorób wewnętrznych uzyskał na Białorusi, Hleb Lukhanin – tytuł specjalisty w dziedzinie chirurgii ogólnej uzyskał na Białorusi, Dmytry Veryha – tytuł specjalisty w dziedzinie urologii uzyskał na Ukrainie, Olena Guz – tytuł specjalisty w dziedzinie pediatrii uzyskała na Ukrainie. – Dziękuję za zaufanie – powiedział Victar Anikevich, który zabrał głos w czasie konferencji prasowej.
Jak podkreślił minister zdrowia obecnie w Polsce funkcjonują trzy warianty ubiegania się o prawo wykonywania zawodu lekarza i lekarza dentysty w ramach systemu uproszczonego w zależności od uzyskanych kwalifikacji. W ramach każdego z nich mogą pracować w Polsce maksymalnie pięć lat. Po tym okresie, o ile nie spełnią wszystkich warunków dotyczących lekarzy kończących polskie uczelnie, stracą uprawnienia zawodowe.
Z informacji przekazanych dziś przez Ministerstwo Zdrowia wynika, że do 20 stycznia do resortu wpłynęło 46 wniosków (głównie z Białorusi i Ukrainy). 34 z nich dotyczy lekarzy, a 12 stomatologów. „Pięć postępowań zostało zakończonych, a pozostałe wnioski są w trakcie analizy lub uzupełnienia” – wskazało ministerstwo.
Samorządy zawodów medycznych bezskutecznie apelowały do ministra zdrowia i prezydenta Andrzeja Dudy m.in. o niepodpisywanie „ustawy o kadrach medycznych”, która umożliwia zatrudnianie medyków spoza krajów UE w uproszczony sposób. Zdaniem m.in. samorządu lekarskiego te osoby nie będą miały odpowiednio potwierdzonych kwalifikacji, ich kompetencje będą niższe niż polskich medyków, a w dodatku – co wielu bulwersuje – nie muszą znać języka polskiego, bo jego znajomość de facto nie jest formalnie wymagana (wystarczy złożenie oświadczenia).