25 kwietnia 2024

Wampiry w średniowiecznej Polsce

Archeolodzy badający średniowieczne cmentarzyska szkieletowe, natrafiają niekiedy na zagadkowe pochówki odbiegające swym wyglądem od powszechnie obowiązującego rytuału.

Foto: pixabay.com

Nienaturalne pozy zmarłych, brak niektórych części ciała (np. głowy) czy też przebicie klatki piersiowej ostrym przedmiotem są niemymi świadectwami praktyk mających ochronić pozostałą przy życiu społeczność przed szkodliwą działalnością „wampirów”, czyli powrotem umarłych do świata żywych.

Pochówki „wampirów” datowane są na okres wczesnego średniowiecza (X-XIII w.), w którym to czasie zjawisko wampiryzmu przybiera najbardziej wyraziste formy. Można zaobserwować konfrontację i przenikanie się pogańskich praktyk antywampirycznych z nowo przyjętymi ideami chrześcijaństwa.

Muzeum Historii Medycyny zaprasza na wykład online pt. „Wampiry w średniowiecznej Polsce”. To piąta z serii dziesięciu prelekcji realizowanych w ramach projektu „Poznaj tajemnice ciała ludzkiego w teatrze anatomicznym XXI wieku”. Prelegentem będzie dr Łukasz Maurycy Stanaszek – antropolog, archeolog, badacz i popularyzator historii i kultury Urzecza.

Wykład odbędzie się w formie on-line 25 marca 2021 r. o godzinie 17:00 pod adresem: https://zoom.us/j/99497510877?pwd=bFE1Q0ZvQS9NL3U3Rll1MFFEVVVVQT09&fbclid=IwAR27b0GhZgAX3Ozv42Rdev_NEmqHxl78JrOdfeoMS3Zv3pSFZpIJPvkt81E. Ze względów technicznych liczba wejść na platformę ograniczona jest do 250 – o uczestnictwie w wydarzeniu decyduje pierwszeństwo połączenia ze wskazanym adresem. Całość zostanie nagrana i udostępniona w witrynie: www.teatranatomiczny.wum.edu.pl.

Wykład jest organizowany w ramach projektu „Poznaj tajemnice ciała ludzkiego w teatrze anatomicznym XXI w.”, dofinansowanego z programu „Społeczna odpowiedzialność nauki” Ministra Edukacji i Nauki.