Pandemia a badania przesiewowe. Spadki nawet o 87 proc.

Ze świata płyną kolejne dowody na duże zmniejszenie liczby wykonywanych badań przesiewowych w trakcie pandemii COVID-19.

Foto: pixabay.com

W „Preventive Medicine” opublikowano artykuł dotyczący wpływu pandemii COVID-19 na liczbę wykonywanych badań przesiewowych.

Przedstawia on dane pochodzące z amerykańskiego National Breast and Cervical Cancer Early Detection Program, którego celem jest zapewnienie badań przesiewowych w kierunku raka piersi i raka szyki macicy u kobiet o niskim statusie socjoekonomicznym. Przeanalizowano okres początku pandemii COVID-19 (styczeń-czerwiec 2020 roku).

Wykazano, że w kwietniu 2020 roku w porównaniu do średniej dla tego miesiąca z poprzednich 5 lat liczba sfinansowanych przez narodowy program badań przesiewowych w kierunku raka piersi spadła o 87 proc. (z 19.366 do 2.607), a w kierunku raka szyjki macicy o 84 proc. (z 18.347 do 2.880).

Liczba wykonywanych badań zaczęła się zwiększać już w maju, jednak w czerwcu 2020 nadal pozostawała znacznie poniżej średniej z 5 poprzednich lat dla tego miesiąca: o 39 proc. w przypadku badań w kierunku raka piersi i o 40 proc. w przypadku badań w kierunku raka szyjki macicy. Liczba badań przesiewowych w kierunku raka piersi w obszarach wiejskich nadal pozostawała niższa o ponad 50 proc.

Powiązane aktualności

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.