Białe miasteczko 2.0. Kadry medyczne wyjeżdżają

Co z tego, że wykształcimy kadry medyczne, jeśli nie zostaną w Polsce? – pytał Piotr Pisula z Porozumienia Rezydentów OZZL w czasie niedzielnej konferencji w „białym miasteczku 2.0”, które wczoraj wyrosło nieopodal Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w Warszawie.

Białe miasteczko, drugi dzień protestu medyków. Foto: Marta Jakubiak

W sobotę w białym miasteczku protestujący medycy rozstawili namioty. – Będziemy siedzieć tutaj dotąd aż zostaną spełnione wszystkie nasze postulaty – podkreślił w sobotę przewodniczący Porozumienia Rezydentów OZZL Wojciech Szaraniec na konferencji otwierającej „białe miasteczko 2.0”.

Nawiązuje ono do protestu pielęgniarek z 2007 roku. – Białe miasteczko było pewnym symbolem trudnego momentu dla ochrony zdrowia, kiedy to pielęgniarki wzięły na siebie ciężar odpowiedzialności, żeby zawalczyć o pacjentów, o siebie, żeby po prostu ten system był trochę lepszy. Mamy takie poczucie, że dziś znowu jest taki moment – mówił Piotr Pisula.

Codziennie o godz. 10 w białym miasteczku ma się odbywać konferencja prasowa poświęcona innej tematyce. W niedzielę, w drugim dniu protestu, rozmawiano o problemach pielęgniarstwa. Jak poinformowała prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych Zofia Małas, w 2020 roku na 5,6 tys. absolwentów pielęgniarstwa tylko 2,5 tys. podjęło pracę w zawodzie. – To jest dramat. Gdzie jest pozostałe 3 tysiące wykształconych pielęgniarek? – pytała prezes NRPiP. W jej opinii reszta pracuje w prywatnej ochronie zdrowia, w firmach farmaceutycznych i innych dziedzinach gospodarki albo wyjeżdżają za granicę.

Z danych samorządu pielęgniarek i położnych wynika, że przy obecnych zasobach kadrowych w Polsce jest 5 pielęgniarek na 1 tys. mieszkańców. – Pod tym względem za nami w OECD jest tylko kilka państw, w tym Bułgaria i Rumunia – dodała Zofia Małas. – Średnia wieku pielęgniarki w Polsce to 53 lata, a położnej – 51 lat. Rokrocznie 10 tys. pielęgniarek i położnych nabywa w Polsce prawa emerytalne. Średnia długość życia polskiej pielęgniarki wynosi 62 lata, przy przeciętnej długości życia kobiet w Polsce 80 lat – powiedziała Zofia Małas powołując się dane z bazy PESEL za ostatnie 6 lat.

– Teraz jest gorzej niż 14 lat temu, kiedy otwieraliśmy pierwsze białe miasteczko – powiedziała przewodniczącą Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych Krystyna Ptok. – Wtedy nie pracowaliśmy po 400 godzin miesięcznie, dziś stało się to powszechne, a na Forum Ekonomicznym w Karpaczu minister zdrowia powiedział, że w Polsce mamy wydolny system ochrony zdrowia – dodała Krystyna Ptok.

Powiązane aktualności

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.