26 kwietnia 2024

Wiceprezes NRL: Obiecano nam obecność premiera

Warunkiem naszego uczestnictwa w spotkaniu z ministrem zdrowia w Centrum Dialogu Społecznego była obecność pana premiera, tak się umówiliśmy z ministrem Niedzielskim w Karpaczu – mówi wiceprezes NRL Artur Drobniak.

Białe miasteczko 2.0. Foto: Marta Jakubiak/Gazeta Lekarska

We wtorek przedstawiciele komitetu protestacyjno-strajkowego nie pojawili się na wtorkowym spotkaniu z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim, bo – jak tłumaczą – oczekują rozmów z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego.

– W moim mniemaniu oznacza to bojaźliwość – tymi słowami skwitował nieobecność medyków minister zdrowia. Zapowiedział, że w czwartek na forum zespołu trójstronnego zostanie przedyskutowana m.in. kwestia wynagrodzeń minimalnych w ochronie zdrowia.

Dr Artur Drobniak, odnosząc się we wtorek na antenie Polsatu do słów szefa resortu zdrowia o bojaźliwości, powiedział, że to „dość tęga obraza”. – Jeżeli bojaźliwym nazywamy medyka, to trudniej się nie pomylić. Wszyscy pamiętamy wypadek Fabio Jakobsena na mecie wyścigu kolarskiego w Katowicach, gdzie ratownik i lekarz musieli zaintubować zniekształconą twarz sportowca – stwierdził wiceprezes Naczelnej Rady Lekarskiej.

Zdaniem dr. Artura Drobniaka medycy od dawna spotykają się z ministrem zdrowia, co przybrało formę „monologu strony rządowej”. – Niekiedy mamy wrażenie, że spotkanie jest po to, żeby powiedzieć, że spotkanie się odbyło. Minister nie słucha argumentów merytorycznych, nie rozumie. Mamy poważne wątpliwości, czy pan minister Niedzielski ma właściwe przygotowanie merytoryczne do tego, żeby tą trudną sytuacją w systemie opieki zdrowotnej zarządzać – dodał wiceprezes NRL.

„Białe miasteczko 2.0” powstało w sobotę 11 września po wielotysięcznej manifestacji pracowników ochrony zdrowia w Warszawie. Medycy przeszli z pl. Krasińskich pod Ministerstwo Zdrowia i Pałac Prezydencki, a następnie przed Sejm i Kancelarię Prezesa Rady Ministrów. Trwająca dzień i noc akcja protestacyjna nawiązuje do „białego miasteczka” pielęgniarek z 2007 roku i, zdaniem organizatorów, potrwa „do skutku”.

Więcej informacji o proteście medyków, który 11 września rozpoczął się w Warszawie, a także kilkaset zdjęć z manifestacji i białego miasteczka, można znaleźć TUTAJ.