19 kwietnia 2024

Protestujący medycy przekazali premierowi swoją wersję porozumienia

Przygotowaliśmy wraz z prawnikami konkretne i merytoryczne porozumienie w formie realnej podstawy do prawdziwych zmian w ochronie zdrowia – mówi przewodnicząca OZZPiP Krystyna Ptok.

Premier Mateusz Morawiecki. Foto: Krystian Maj/KPRM

We wtorek 13 października projekt porozumienia, które miałoby zakończyć trwający od 11 września protest pracowników ochrony zdrowia, przesłano premierowi wraz z listem, w którym podkreślili: „chcemy leczyć, nie protestować”.

– W naszym projekcie zawarte są terminy i propozycje wprowadzenia określonych ustaw, podjęcie działań legislacyjnych. Porozumienie ministra było intencyjne, my mamy porozumienie oparte na prawie, które będzie mogło być egzekwowane i weryfikowane przez podpisujące je osoby – powiedziała Krystyna Ptok.

Dodała, że dokument odnosi się do propozycji otrzymanej z Ministerstwa Zdrowia i nie można czekać „do 2027 czy 2030 roku”. – Starzejemy się w tym systemie, nie ma przypływu młodych ludzi do publicznej ochrony zdrowia i należy to radykalnie zmienić. To nie może być kolejne pudrowanie rzeczywistości i przykładanie plastra, my się na to nie godzimy. Nie chcemy być, razem z pacjentami, ofiarami tego systemu – podkreśliła przewodnicząca OZZPiP.

W projekcie medycy zaproponowali m.in. podniesienie współczynników pracy dla pracowników medycznych zatrudnionych w podmiotach leczniczych na podstawie stosunku pracy, zmiany w projekcie ustawy o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta określające odpowiedzialność pracowników medycznych w sytuacji zgłaszania zdarzeń niepożądanych, propozycje zapisów w zakresie wprowadzenia urlopów dla poratowania zdrowia oraz procedowania ustaw: o zawodzie ratownika medycznego i o medycynie laboratoryjnej.

– W piątek o dziewiątej rano będziemy czekać na premiera w siedzibie Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych – powiedziała Krystyna Ptok.

Pismo medyków do premiera Mateusza Morawieckiego publikujemy powyżej, a z projektem porozumienia przygotowanym przez Ogólnopolski Komitet Protestacyjno-Strajkowy Pracowników Ochrony Zdrowia można zapoznać się TUTAJ.

„Gazeta Lekarska” od samego początku śledzi protest pracowników ochrony zdrowia – więcej o jego przebiegu i postulatach medyków, wywiady z liderami oraz kilkaset zdjęć z manifestacji i białego miasteczka można znaleźć TUTAJ