Badania przesiewowe. Miejsce zamieszkania ma znaczenie

Badania przesiewowe w kierunku raka jelita grubego są dostępne dla osób po 50. roku życia i zmniejszają umieralność z powodu tego nowotworu.

Foto: pixabay.com

W badaniu opublikowany w czasopiśmie „JAMA Oncology” porównano zgłaszalność kobiet na badania przesiewowe w kierunku raka jelita grubego (kolonoskopię, sigmoidoskopię, badanie kału na krew utajoną) i raka piersi (mammografię) w Stanach Zjednoczonych.

W tym celu poddano analizie dane ponad 2897 kobiet, z których 1090 zamieszkiwało tereny wiejskie. Zauważono, że kobiety zamieszkujące te tereny zgłaszały się na mammografię tak samo często jak kobiety mieszkające w miastach (zgłaszalność dla obu grup wynosiła 81 proc.). Dla badań przesiewowych w kierunku raka jelita grubego zgłaszalność była istotnie mniejsza wśród kobiet zamieszkujących tereny wiejskie (78 proc. vs 82 proc. wśród kobiet mieszkających w miastach).

Autorzy pracy sugerują, że różnice w zgłaszalności na badania w kierunku raka jelita grubego mogą wynikać z faktu że, zostały one wdrożone później niż mammografia i w związku z tym dostęp do nich oraz świadomość konieczności zgłaszania się na nie może być mniejsza na terenach wiejskich.

Powiązane aktualności

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.