26 kwietnia 2024

Lepiej mniej niż wcale. Więcej ruchu, mniej chorób

Nie każdy musi trenować tak intensywnie jak sportowcy, których zmagania obserwowaliśmy w trakcie niedawno zakończonych igrzysk olimpijskich. Zawsze lepsza jest jakaś aktywność fizyczna niż żadna.

Foto: pixabay.com

Część lekarzy czasami wpada w taki wir pracy – a trwająca pandemia niewątpliwie temu sprzyja – że czasami zdają się zapominać o swoim zdrowiu, co wcześniej czy później niestety da o sobie znać…

Regularny wysiłek działa przeciwstarzeniowo, co dla lekarzy, często aktywnych zawodowo do późnego wieku, nie powinno być bez znaczenia. Zdarza się, że osoby uprawiające sport wyglądają młodziej, niż wskazywałby na to ich numer PESEL.

Stawy, mięśnie, płuca

Przypominamy: aktywność fizyczna zmniejsza ryzyko wystąpienia wielu groźnych chorób, w tym nowotworów, wpływa na obniżenie poziomu cukru we krwi, zmniejsza ryzyko powstawania zaburzeń sercowo-naczyniowych, zapobiega osteoporozie i wzmacnia system immunologiczny.

Dzięki aktywności fizycznej zwiększa się sprawność układu ruchu, a zwłaszcza mięśni, poprawia funkcjonowanie stawów, decydujących o samodzielności człowieka, zwiększa czynność płuc i rośnie wydolność organizmu.

Nadwaga i otyłość

Co czwarty dorosły Polak zmaga się z otyłością, a z nadwagą już co drugi-trzeci – aktywność fizyczna części z nich może pomóc zrzucić zbędne kilogramy, a całej reszcie utrzymać prawidłową masę ciała. Ruch dodaje energii, poprawia nastrój, pomaga walczyć z depresją, a także redukuje stres i przyczynia się do zmniejszenia napięcia nerwowego, co często bywa wpisane w zawód lekarza.

Wyniki badań przeprowadzonych w Polsce w ostatnich latach jednoznacznie wskazują na niski poziom aktywności fizycznej naszego społeczeństwa. Kto wie, czy część medyków nie odczuwałoby symptomów wypalenia zawodowego, gdyby dwa razy w tygodniu chodziła na basen, jeździła regularnie na rowerze albo po prostu znalazła czas na dłuższe spacery.

Wykorzystaj okazję

Osobom dorosłym (18-64 lata) Światowa Organizacja Zdrowia zaleca tygodniowo 150-300 minut aktywności fizycznej o umiarkowanej intensywności albo 75-150 minut o dużej intensywności, a także wykonywanie co najmniej dwa razy w tygodniu ćwiczeń wzmacniających mięśnie. Osoby po 65. r.ż. powinny co najmniej trzy razy w tygodniu wykonywać ćwiczenia wzmacniające mięśnie z umiarkowaną lub większą intensywnością.

Warto wykorzystywać każdą okazję do ograniczenia siedzącego trybu życia, np. skorzystać ze schodów zamiast windy czy wybrać spacer zamiast jazdy samochodem. Nie każdy lekarz ma duszę maratończyka i zacznie biegać każdego poranka po kilka kilometrów do pracy, ale może warto raz-dwa razy w tygodniu, po odwieszeniu lekarskiego fartucha, wrócić do domu w sportowym obuwiu i kurtce przeciwdeszczowej, zahaczając po drodze o park lub las?