NIL: dyskusja o zmianach rozwojowych w SMK i RPWDL

Samorząd lekarski, Centrum e-Zdrowia i Ministerstwa Zdrowia wspólnie pracują nad wdrożeniem ulepszeń w SMK i RPWDL. W środę w siedzibie NIL odbyło się kolejne z cyklu UserKon.

Foto: shuterstock.com

Jak poinformowała Naczelna Izba Lekarska na swojej stronie internetowej, 25 stycznia odbyło się spotkanie konsultacyjne z użytkownikami systemów informatycznych wykorzystywanych w ochronie zdrowia.

Jego celem jest wymiana doświadczeń i rozwiązań na upraktycznienie współpracy między dostawcami a użytkownikami Systemu Monitorowania Kształcenia Pracowników Medycznych (SMK) oraz Rejestru Podmiotów Wykonujących Działalność Leczniczą (RPWDL).

Co to jest UserKon?

UserKon to wspólna inicjatywa Naczelnej Izby Lekarskiej, Centrum e-Zdrowia oraz Ministerstwa Zdrowia. Eksperci już od wielu miesięcy działają nad wdrożeniem ulepszeń w SMK i RPWDL, opierając się na uwagach środowiska lekarskiego gromadzonych na bieżąco przez NIL. Efekty prac zostały przedstawione podczas dyskusji.

W środowym spotkaniu, w formie hybrydowej, wzięli udział m.in. sekretarz Naczelnej Rady Lekarskiej Grzegorz Wrona, przewodniczący Zespołu ds. e-zdrowia NIL Michał Gontkiewicz, dyrektor Centrum e-Zdrowia Paweł Kikosicki oraz lekarze i lekarze dentyści – użytkownicy SMK i RPWDL. Było to pierwsze wydarzenie z planowanego cyklu z udziałem kierowników projektów oraz analityków. Podczas dyskusji zaprezentowano m.in. zmiany rozwojowe – już wdrożone oraz te, które są jeszcze w planach w systemach.

Rozwój e-zdrowia i współczesnej medycyny

– Rozwój e-zdrowia i współczesnej medycyny opiera się na technologiach i te technologie cały czas się rozwijają. W czasie pandemii olbrzymi zastrzyk i przyspieszenie tego wszystkiego spowodowało, że niektórzy gubią się, mają problem, żeby się znaleźć, a niektórzy, aktywnie użytkując to, widzą pewne przestrzenie, które musimy zmieniać i poprawiać. Dlatego chcemy, żeby ta współpraca była jak najlepsza, jak najściślejsza i żebyśmy nie spotykali się na konferencjach i rozmawiali o tym, co udało się zrobić, a właśnie na spotkaniach warsztatowych takich, jak to – powiedział Michał Gontkiewicz w trakcie otwarcia.

– Jesteśmy w przededniu opublikowania naszej strategii. Dokumentu, który będzie na kilka najbliższych lat mówił o tym w jaki sposób Centrum będzie się rozwijało i elementem tej strategii jest właśnie takie podejście proużytkownicze, czyli projektowanie usług i ich rozwój wspólnie z użytkownikami – dodał Paweł Kikosicki, zapowiadając współpracę również z innymi samorządami medycznymi.

Założenia dla nowego systemu RPWDL

Naczelna Izba Lekarska na swojej stronie internetowej wskazuje, że podczas UserKonu przedstawiono założenia dla nowego systemu RPWDL, który ma zastąpić dotychczasowy rejestr. Jest to realizacja postulatu samorządu lekarskiego oraz zgłaszanych uwag i propozycji rozwiązań przez samych użytkowników. RPWDL 2.0 ma być bardziej wydajny dzięki optymalizacji procesów. Został zaprojektowany zgodnie z zasadami UX/UI, przez co jego obsługa będzie prostsza i intuicyjna, a wypełnianie wniosków rejestrowych (o wpis do rejestru, o zmianę wpisu, wykreślenie wpisu z rejestru) będzie krótsze.

Wśród wdrożonych zmian znajduje się m.in. nowy interfejs użytkownika, moduł „Jak rozpocząć prywatną praktykę” i nowa wyszukiwarka praktyk zawodowych. Wprowadzono również dodatkowe formaty, reguły walidacyjne i słowniki, co poprawi jakość i wiarygodność gromadzonych danych. Uruchomienie systemu zaplanowano na początek listopada 2023 r.

Omówiono również działający od kilku miesięcy SMK II, który ma uspójnić proces kształcenia kadr medycznych, jak i poprawić efektywność organizacji i planowania kształcenia specjalizacyjnego oraz jego monitorowania. Będzie on wdrażany etapowo, przy jednoczesnej integracji z SMK I oraz w oparciu o przyjęte regulacje prawne, przez co konieczne jest korzystanie z dwóch systemów jednocześnie.

Elektroniczna Karta Specjalizacji

Zaprezentowano również nową funkcjonalność – Elektroniczną Kartę Specjalizacji (EKS). Jest to rozwiązanie intuicyjne w obsłudze i bardziej przyjazne użytkownikowi w porównaniu do SMK I. Wprowadzono do niego szereg udogodnień, m.in. podgląd przebiegu stażu, możliwość zbiorczego dodawania danych o zabiegach i procedurach czy raportowania o liczbie odbytych kursów i dyżurów.

W świetle zgłaszanych uwag planowane są m.in. szkolenia. – Podczas naszych konsultacji zostały ukazane liczne nieprawidłowości, spowodowane głównie brakiem właściwych regulacji. Należy je uzupełnić. Udało nam się to z RPWDL 2.0 – możemy śmiało stwierdzić, że jest to nasz sukces. Na pewno potrzebne są kolejne tego typu spotkania, aby urealniać kolejne założenia, szczególnie te dotyczące SMK, który nadal budzi wiele emocji – powiedział Michał Gontkiewicz.

Dodał, że wierzy w to, że dzięki współpracy NIL, CeZ i resortu zdrowia będzie z korzyścią dla wszystkich lekarzy i lekarzy dentystów.

Powiązane aktualności

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.