Uczelnie medyczne walczą o zdrowe zęby dzieci

Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, wspólnie z ośmioma innymi uczelniami medycznymi, zamierza przeprowadzić w przedszkolach w całej Polsce akcję dotyczącą profilaktyki stomatologicznej dzieci w wieku do 5 lat. Projekt „Dzieciństwo bez próchnicy” ma objąć w sumie 300 tys. dzieci i dorosłych.

Organizatorzy chcą zmniejszyć występowanie próchnicy zębów o najmłodszych. Aby to się udało, przewidziano realizację bezpośrednich i pośrednich działań edukacyjnych i profilaktycznych. W ramach działań bezpośrednich na terenie przedszkoli dla dzieci w wieku 3-5 lat, ich rodziców i opiekunów oraz nauczycieli przedszkolnych, zostaną przeprowadzone zajęcia edukacyjne z zakresu profilaktyki stomatologicznej i zasad prawidłowej higieny jamy ustnej.

W ramach działań pośrednich nauczyciele przedszkolni zostaną zaproszeni do udziału w szkoleniach, które przygotują ich do samodzielnego prowadzenia analogicznych zajęć edukacyjnych dla dzieci.

Przedszkola, które chcą uczestniczyć w tym projekcie, muszą przesłać zgłoszenia do odpowiednich placówek w poszczególnych województwach (szczegóły są dostępne na stronie internetowej zebymalegodziecka.pl). Nabór trwa do 31 października, udział w nich jest bezpłatny. Inicjatywa jest realizowana dzięki środkom Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy oraz dotacji ministra zdrowia.

ls

Powiązane aktualności

komentarze 3

Skomentuj
 1. Artur
  cze 23, 2015 - 11:29 AM

  Uważam że dziecko od najmłodszych lat należy uczyć higieny jamy ustnej i dbać o zdrowie zębów. Moją córcię od małego oswajamy ze stomatologiem, który jest fantastycznym pedagogiem, sympatycznym człowiekiem i zabiega o zaufanie młodych pacjentów. Córkę przekonały min. kolorowe plomby czy wybór końcówki ślinociągu przez dziecko w czasie wizyty, na zakończenie mały upominek… itp.
  ps. wróżka zębuszka pomaga

  ODPOWIEDZ
  • ZĘBUSZKA
   cze 24, 2015 - 11:03 PM

   Święta racja! :)))

   ODPOWIEDZ
  • Gocha
   lut 07, 2018 - 03:27 PM

   Również zgadzam się w 100% 🙂 Całe szczęście my także trafiliśmy na bardzo dobrych specjalistów z podejściem do dzieci w cmp dent dzięki czemu dzieci bez obaw chodzą z nami na wizyty, które nie są dla nich postrachem a wręcz nawet powiedziałabym, że dobrą zabawą.

   ODPOWIEDZ

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.