Zawsze można się dogadać. Trzeba tylko chcieć

Nie każdy przypadek dotyczący odpowiedzialności zawodowej lekarzy musi się kończyć skierowaniem wniosku do sądu. Z pomocą przychodzą alternatywne metody rozwiązywania sporów.

Taki wniosek płynie z lektury książki Pauliny Tomaszewskiej, która analizuje wyniki badań przeprowadzonych w izbach lekarskich w sprawach, w których strony postępowania kierowano do mediacji. Pokazuje, że korzyści w takim przypadku mogą być zarówno po stronie pokrzywdzonych pacjentów, jak i obwinionych lekarzy.

Dzięki zaangażowaniu mediatora udaje się znaleźć płaszczyznę porozumienia: pacjent może wyrzucić z siebie emocje, przedstawić swój punkt widzenia, wysłuchać lekarza. Co jednak najważniejsze, w mediacji udaje się wypracować – często niestandardowe – rozwiązanie konfliktu, które nie byłoby możliwe przed sądem lekarskim.

Autorka w publikacji zwraca uwagę na wiele ciekawych aspektów, m.in. to, czy postępowanie mediacyjne prowadzone we właściwej terenowo izbie lekarskiej, której członkiem jest obwiniony lekarz, rzeczywiście jest neutralne i bezstronne z punktu widzenia pacjenta. Zauważa, że w niektórych izbach zdarzało się, że mediatorzy nie byli w ogóle powoływania co – jak wiadomo – powodowało, że do mediacji nie można było skierować żadnej sprawy.

Bardzo cenne są spostrzeżenia autorki dotyczące ciągle małego odsetka spraw trafiających do mediacji i wskazanie przypadków, które szczególnie powinny jej podlegać. Autorka zauważa też, że często się zdarza, iż strony w ogóle o możliwości mediacji nie są informowane.

Omawiane opracowanie to jedna z nielicznych pozycji na rynku, tak szeroko opisująca mediację i jej zalety, o których ciągle za mało się mówi i pisze. Dla czytelników może być cenna zwłaszcza dlatego, że omawia postępowania dotyczące odpowiedzialności zawodowej lekarzy i lekarzy dentystów. W relacji pacjent – lekarz nietrudno o stresujące sytuacje. Po lekturze książki Pauliny Tomaszewskiej i mediatorom, i stronom tych konfliktów będzie łatwiej znaleźć nić porozumienia.

Agata Zięba

Paulina Tomaszewska, „Mediacja w postępowaniu w przedmiocie odpowiedzialności zawodowej lekarzy i lekarzy dentystów”, Dom Wydawniczy Elipsa

Powiązane aktualności

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.