Jakub Kosikowski: działamy skutecznie

W tym miejscu w „Gazecie Lekarskiej” natraficie Państwo na felieton Rzecznika Prasowego NIL. Jako p.o. tej funkcji będę Państwu streszczać najważniejsze działania Izby z ubiegłego miesiąca.

Foto: Karolina Bartyzel/Dział Komunikacji NIL

NoFault – opublikowano pierwszy spot w reżyserii Łukasza Palkowskiego z udziałem Katarzyny Dąbrowskiej i Tomasza Kota. Jego celem jest przekazanie pacjentom i decydentom jak ważne i korzystne dla wszystkich będzie wprowadzenie samorządowego projektu ustawy o bezpieczeństwie leczenia. Spot oczekuje na emisję w TV, a już teraz możecie go Państwo zobaczyć na naszym kanale YouTube.

Kolejna sprawa: automatyzacja refundacji. Na wniosek NIL, Ministerstwo Zdrowia (MZ) powołało zespół mający opracować zasady automatycznego określania stopnia odpłatności leków przepisywanych przez nas pacjentom. Zdaniem ministerstwa, opracowane rozwiązanie ma wejść w życie jeszcze w tym roku.

A skoro o refundacji mowa, nie sposób nie wspomnieć o Neocate i wątpliwych etycznie karach dla lekarzy za refundację preparatu mlekozastępczego. Sprawa nie jest jeszcze zakończona, ale dzięki działaniom samorządu i organizacji lekarskich NFZ odstąpił od karania w przypadku recept wystawionym pacjentom w wieku 12-18 miesięcy.

Kolejna sprawa to pytania do Państwowego Egzaminu Specjalizacyjnego (PES). Centrum Egzaminów Medycznych (CEM) otrzymało uzasadnienie wyroku nakazującego opublikowanie pytań do PES z lat 2016-20. Dodatkowo Prezes NIL złożył do CEM wniosek o ujawnienie pytań z lat 2021-22. Spodziewana data pełnej realizacji wyroku to 31 marca 2023 r. W momencie, kiedy Państwo czytacie to zdanie, na stronie CEM są już opublikowane pytania z PES-ów z lat 2016-2017 oraz 2023.

Gdy mowa o publikacji… warto wspomnieć o nowych programach specjalizacji. Po publikacji przez Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego (CMKP) nowych programów specjalizacji, pojawiły się wątpliwości co do treści kilku z nich. Samorząd wraz z towarzystwami naukowymi z tych dziedzin skutecznie je oprotestował, dzięki czemu udało się wywalczyć urealnienie ich zapisów.

I na koniec: Rada Organizacji Pacjentów przy MZ poparła stanowisko NIL w sprawie kształcenia lekarzy i lekarzy dentystów. Liczby kształconych lekarzy powinny być oparte o rzeczową analizę, najważniejsza powinna być jakość, a sam proces powinien mieć miejsce na uniwersytecie lub pod jego nadzorem.

Jakub Kosikowski, p.o. rzecznika prasowego NIL

Powiązane aktualności

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.