Strategia na rzecz zdrowia dzieci

Kilka miesięcy temu minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że wraz z premierem Mateuszem Morawieckim zdecydował o opracowaniu specjalnej strategii na rzecz zdrowia dzieci. Jednocześnie zapowiedział, że w lutym 2023 r. poznamy jej założenia.

Foto: pixabay.com

Pod koniec listopada 2022 r. szef resortu zdrowia powołał Zespół do spraw opracowania założeń strategii działań na rzecz zdrowia dzieci.

Efektem jego prac jest międzyresortowa strategia działań na rzecz zdrowia dzieci na lata 2023-2027, przygotowana we współpracy z Ministerstwem Sportu i Turystyki, Ministerstwem Edukacji i Nauki, Ministerstwem Rodziny i Polityki Społecznej, Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Instytutem Matki i Dziecka, Narodowym Instytutem Zdrowia Publicznego – PZH, Polskim Towarzystwem Pediatrycznym oraz Radą Organizacji Pacjentów działającą przy ministrze zdrowia.

Celem strategii jest poprawa ogólnego zdrowia dzieci i młodzieży. Obejmuje ona takie obszary jak:

  • zdrowy styl życia: żywienie i aktywność fizyczna, promocja zdrowia i profilaktyka;
  • zdrowie psychiczne i profilaktyka uzależnień;
  • ochrona wzroku i słuchu;
  • szczepienia.

– Walka z nadwagą i otyłością będzie jednym z priorytetów strategii na rzecz zdrowia dzieci – podkreśla prof. Jarosław Peregud-Pogorzelski, prezes Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego, konsultant krajowy w dziedzinie pediatrii, który aktywnie uczestniczył w pracach nad dokumentem.

Zdaniem resortu zdrowia, aby realizować  zadania wynikające ze strategii, niezbędna będzie nie tylko współpraca międzyresortowa, ale również zaangażowanie jednostek samorządu terytorialnego. Partnerem w realizacji działań skierowanych do dzieci i młodzieży będą jednostki naukowo-badawcze i organizacje pozarządowe.

„Projekt uchwały Rady Ministrów w sprawie międzyresortowej strategii działań na rzecz zdrowia dzieci na lata 2023-2027 został zgłoszony do Wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów” – poinformowało redakcję „Gazety Lekarskiej” Biuro Komunikacji Ministerstwa Zdrowia na początku maja 2023 r.

Jak dotąd dokument nie pojawił się w rządowym wykazie prac legislacyjnych i programowych.

Powiązane aktualności

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.