Medycyna to nie tylko pigułki. Lekarz musi znać język polski

Jeżeli lekarz nie zna języka, którym posługuje się pacjent, naraża go na niebezpieczeństwo – między innymi z tego powodu Naczelna Izba Lekarska (NIL) odmawia wydawania prawa wykonywania zawodu (PWZ) niektórym cudzoziemcom.

Foto: pixabay.com

Po tym, gdy w marcu 2023 r. samorząd lekarski odmówił wydania PWZ około dwustu osobom z zagranicy – głównie z powodu niewystarczającej znajomości języka polskiego – w debacie publicznej powróciła dyskusja o roli komunikacji lekarza z pacjentem.

Dopuszczanie do zawodu osób bez odpowiedniej weryfikacji ich umiejętności językowych stanowi obniżanie standardów – oceniają lekarze od lat działający na rzecz ulepszania systemu ochrony zdrowia w najnowszym filmie opublikowanym na kanale Naczelnej Izby Lekarskiej (NIL) w serwisie YouTube.

Bezpieczeństwo opieki zdrowotnej

– To nie do pomyślenia. Nie możemy zaakceptować obniżania standardów – mówi Jacques de Haller, były prezes Stałego Komitetu Lekarzy Europejskich (Standing Committee of European Doctors CPME), członek Komitetu Łącznikowego EFMA.

– Jeśli nie potrafisz rozmawiać z ludźmi i ich rozumieć, tak naprawdę nie możesz pracować w ochronie zdrowia. Medycyna to nie tylko pigułki i radiografia, to także mówienie i komunikacja. Jeśli nie znasz języka, nie możesz leczyć – dodaje były szef CPME w filmie opublikowanym na kanale NIL.  

– Lekarz musi być w stanie komunikować się z pacjentami bardzo jasno – mówi Ramin Parsa-Parsi, kierownik departamentu spraw międzynarodowych w Niemieckim Stowarzyszeniu Lekarzy. Dodaje, że na obniżaniu standardów cierpi jakość i bezpieczeństwo świadczenia opieki zdrowotnej.

– Nie mogę zrozumieć, że administracje państw niezbyt pilnie dbają o zapewnienie dobrych umiejętności językowych – dziwi się Otamar Kloiber, sekretarz generalny Światowego Stowarzyszenia Medycznego (WMA, World Medical Association).

Znajomość języka to konieczność

W jego opinii mogą istnieć pewne specjalizacje lekarskie – takie jak medycyna laboratoryjna – gdzie znajomość języka urzędowego nie jest tak ważna, ale na ogół powinna stanowić warunek konieczny. – Dla prawie wszystkich lekarzy istotne jest zachowanie doskonałej zdolności komunikacji z pacjentem – zastrzega Kloiber.

– Przy braku lekarzy rząd zawsze chce obniżyć poziom wymagań – mówi Leonid Eidelman z Izraelskiego Stowarzyszenia Medycznego. W jego opinii należy dążyć do wypracowania równowagi między oczekiwaniami rządu i środowiska lekarskiego, tak by nie dochodziło do dramatycznych zdarzeń powodowanych brakiem znajomości języka.

O tym, jak wygląda polityka lekowa i  refundacja leków w innych krajach, zagraniczni eksperci opowiadali na kanale NIL na YouTube kilka tygodni temu. Więcej tutaj:

Powiązane aktualności

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.