Ogólnopolski Dzień Profilaktyki Grypy

1 października, w ramach Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy i akcji „Grypoodporni – zawsze niezawodni”, odbędą się obchody Ogólnopolskiego Dnia Profilaktyki Grypy. To pierwsze takie przedsięwzięcie na skalę ogólnopolską, mające popularyzować korzyści związane ze szczepieniami ochronnymi przeciw grypie wśród dzieci, osób starszych oraz przewlekle chorych.

Jak wskazują eksperci zapobieganie grypie chroni przed jej poważnymi powikłaniami. Polska, w porównaniu z innymi krajami Unii Europejskiej, plasuje się na przedostatnim miejscu pod względem poziomu wyszczepialności. Ogólnopolski Dzień Profilaktyki Grypy powstał, aby zmobilizować społeczeństwo do dbania o stan zdrowia. Zaplanowane akcje pozwolą przedstawić społeczeństwu następstwa powikłań pogrypowych oraz rzeczywiste konsekwencje i koszty, jakie generuje grypa.

Bezpłatne szczepienia w Szpitalu Bródnowskim

1 października w godzinach 10.00-13.00 zostanie przeprowadzona akcja bezpłatnych szczepień w Szpitalu Bródnowskim przy ulicy ul. Kondratowicza 8 w Warszawie. Akcja profilaktyczna ma na celu zwrócenie uwagi Polaków na dostrzegalny w Polsce i na świecie problem zachorowań na grypę oraz w szerszym zakresie przedstawić konsekwencje bagatelizowania zakażeń wywołanych tym powszechnie występującym wirusem. Ponadto akcja ma zaznaczyć, że grypa to nie tylko skutki medyczne, ale również społeczne i finansowe deficyty spowodowane powszechnością zachorowań. Zaszczepić mogą się wszystkie chętne osoby, jeżeli nie występują u nich przeciwwskazania (sprawdź aktualne rekomendacje ekspertów w zakresie profilaktyki grypy).

Wydatek rzędu 30-35 zł

‒ Szczepionka przeciw grypie to koszt około 30-35 zł. Mimo stosunkowo niskiej ceny znaczna część społeczeństwa, nie decydując się na szczepienie, woli zapłacić znacznie wyższą cenę niż jednostkowy koszt zastrzyku. Już koszt leczenia niepowikłanej grypy znacząco przewyższa koszt szczepienia, a co dopiero leczenie jej powikłań, takich jak zapalenie płuc czy zapalenie mięśnia sercowego. Wszyscy powinni wziąć pod uwagę profilaktykę grypy poprzez szczepienie, ale są grupy, które nie powinny zastanawiać się, tylko działać, należą tu: osoby po 65. roku życia, rodzice dzieci do 5. roku życia, a także kobiety w ciąży ‒ powiedział prof. Adam Antczak, przewodniczący Rady Naukowej Instytutu Oświaty Zdrowotnej.

Edukacja przez zabawę z rodziną Grypoodpornych

W ramach Ogólnopolskiego Dnia Profilaktyki Grypy powstał pomysł gry ulicznej, zachęcającej do spędzania wolnego czasu w ciekawszy sposób niż chorowanie. W dniach 1-5 października przechodnie warszawskich ulic będą mogli spotkać rodzinę Grypoodpornych. Aby wziąć udział w grze, należy odnaleźć co najmniej jednego członka rodziny, uwiecznić to spotkanie na zdjęciu, a następnie umieścić fotografię w dedykowanej aplikacji konkursowej na fanpage’u Grypoodporni Zawsze Niezawodni. Osoby, którym się to uda, mogą wziąć udział w konkursie pod hasłem „Ubierz swoją rodzinę na zimę!”. Przedmiotem konkursu jest jak najciekawsze rozwinięcie zdania: „Zamiast chorować na grypę wolę…”.

Najciekawsze zdjęcie rodziny

Osoby z innych regionów Polski lub te, którym nie uda się spotkać Grypoodpronych, również mogą przyłączyć się do udziału w konkursie. Jednak wówczas trzeba zaangażować rodzinę i wykonać zdjęcie w stylizacji na Super Grypoodpornych Bohaterów. Najciekawsze zdjęcie rodziny oraz najlepsze zakończenie zdania „Zamiast chorować na grypę wolę…” zostaną nagrodzone kompletem sportowych kurtek zimowych dla całej rodziny.

II edycja akcji „Placówka Medyczna – Partner OPZG”

‒ Jesteśmy przekonani, że połączenie zabawy z edukacją przyniesie oczekiwane efekty i osoby z grup ryzyka poważnie potraktują wirusa grypy. Poprzez akcje organizowane pod hasłem „Grypoodporni ‒ zawsze niezawodni” chcemy dotrzeć do opinii publicznej a szczególnie do pacjentów z grup ryzyka: dzieci, osób starszych oraz przewlekle chorych. Porady członków rodziny Grypoodpornej odwołują się do profilaktyki grypy oraz sposobów uchronienia się przed chorobą ‒ powiedział dr n. med. Ernest Kuchar, adiunkt Katedry i Kliniki Pediatrii i Chorób Infekcyjnych na Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu.

Dla personelu szpitalnego za darmo

Podczas Ogólnopolskiego Dnia Profilaktyki Grypy odbędzie się również uroczysta inauguracja II edycji akcji „Placówka Medyczna – Partner OPZG”. Akcja bezpłatnych szczepień przeciwko grypie dla personelu medycznego odbędzie się w dwóch warszawskich placówkach: Szpitalu św. Rodziny i Szpitalu Bródnowskim. Inicjatywa promocji szczepień przeciw grypie wśród pracowników ochrony zdrowia ma za zadnie wpłynąć na podwyższenie poziomu wyszczepialności w tej grupie zawodowej, co w konsekwencji ma spowodować wzrost bezpieczeństwa w placówkach medycznych (zobacz, co lekarze wiedzą o grypie i szczepieniach).

Zdrowa rodzina w Busku-Zdroju

Przedwczoraj, 28 września, w ramach obchodów Ogólnopolskiego Dnia Profilaktyki Grypy, mieszkańcy Buska-Zdroju mogli zadbać o swoją odporność podczas akcji „Biała Niedziela dla Rodziny”. Mieli możliwość otrzymania porady lekarskiej, skorzystania z badań mammograficznych, a także bezpłatnego zaszczepienia przeciw grypie. Przedsięwzięcie zorganizowano we współpracy Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, ZOZ Busko-Zdrój i Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy.

Powiązane aktualności

komentarze 4

Skomentuj
 1. Wektorowa
  paź 01, 2014 - 06:59 PM

  Nie jestem z Warszawy więc grypoodpornych na pewno nie spotkam, ale cieszy mnie wiadomość, że w takim rqzie to cała moja rodzina wcieli się w rolę rodzinki grypoodpornej :p Myślę, że jak im powiem, że to po to, żeby dostać po nowej kurteczce, to nikt protestował nie będzie, później rozumiem, że zdjęcie mam do tej apki na fejsie wrzucić? https://www.facebook.com/GrypoodporniZawszeNiezawodni/app_687248004677257

  ODPOWIEDZ
 2. Hanka
  paź 20, 2014 - 08:44 PM

  tak dokładnie, wrzucasz do apki 🙂 W ogóle z ciuszkami prowadzi jeszcze Córka Grypoodporna konkurs na insta, obczaj sobie: do wygrania 200zł na zakupy w h&m 🙂 http://instagram.com/p/tFgqIJMKnm/?modal=true

  ODPOWIEDZ
 3. Hanka
  paź 30, 2014 - 10:01 PM

  Ach no i przypominam, że konkurs córki grypoodpornej trwa do 31.10, więc kto chce bon na ciuszki to koniecznie się spinać i wrzucać zdjątka 🙂

  ODPOWIEDZ
  • zniesmaczona
   paź 30, 2014 - 10:05 PM

   Litości kobiecino litości! Ileż można spamować w jednej i tej samej sprawie 😉

   ODPOWIEDZ

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.