14 września 2024

Aby dotrzymać kroku światowej kardiochirurgii, założyli stowarzyszenie

„Kardiochirurgia świętokrzyska” – taką nazwę nosi nowe stowarzyszenie, które powstało pod auspicjami Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach. Organizacja zrzesza pracowników i sympatyków tamtejszej Kliniki Kardiochirurgii.

Foto: wszzkielce.pl

Jak mówi kierownik Kliniki Kardiochirurgii w WSzZ dr n. med. Edward Pietrzyk, celem fundacji jest głównie: promocja kieleckiej kardiochirurgii, szkolenie personelu medycznego, ale i pozyskiwanie dofinansowań do wyposażenia kliniki.

– Konieczność sprostania postępowi medycyny wymaga kontaktu z najnowszymi osiągnięciami, co zwykle wiąże się z dość wysokimi kosztami. Inicjatywa ta ma na celu m.in. stworzenie warunków do dotrzymania kroku światowej kardiochirurgii – tłumaczy Edward Pietrzyk.

Klinika Kardiochirurgii Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach jest jedynym tego typu oddziałem w regionie świętokrzyskim.

Jak wylicza, kolejne cele zakładają, że stowarzyszenie będzie m.in.: prowadzić edukację zdrowotną oraz działania szkoleniowo-naukowe i promujące profilaktykę chorób sercowo-naczyniowych. Utworzenie nowej organizacji popiera Andrzej Domański, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego, który powtarza, że taka działalność jest godna pochwały i wsparcia.

Stowarzyszenie powstało w 10. roku działalności Kliniki Kardiochirurgii w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym. Trzon zespołu, który tworzył oddział stanowili specjaliści, którzy przyjechali do Kielc z Krakowa. W pierwszym roku działalności, zespół zrealizował ponad 200 zabiegów, jednak stopniowo liczba ta rosła i w tej chwili, od kilku lat, kardiochirurdzy w Kielcach wykonują rocznie 550-580 zabiegów.

Procedurą najczęściej realizowana w klinice jest pomostowanie tętnic wieńcowych. Oprócz tego kardiochirurdzy z WSzZ: wszczepiają zastawki, operują tętniaki i powikłania choroby wieńcowej oraz wady wrodzone u dorosłych, nowotwory serca, realizują chirurgię zaburzeń rytmu, a także ratują pacjentów w stanach hipotermii oraz pełnią całodobowy dyżur przy zabezpieczeniu stanów ostrych, takich jak tętniaki rozwarstwione, ewentualnie zawały, które są niemożliwe do leczenia przez kardiologów inwazyjnych, tamponady.