21 listopada 2024

Chorzy na POChP mogą być aktywni fizycznie

Przewlekła obturacyjna choroba płuc sprawia, że chorym trudno jest oddychać. W szczególności wydychanie powietrza wymaga dużo energii i wysiłku, dlatego też niełatwe staje się podejmowanie aktywności fizycznej.

Chorujący na POChP nie muszą rezygnować z aktywności fizycznej

Chorujący na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc nie muszą jednak zupełnie rezygnować z aktywności fizycznej.

Mogą wykonywać ćwiczenia i dbać o swoją kondycję podczas prostych i niewymagających dużej energii treningów. Należy pamiętać, by planowaną aktywność skonsultować z lekarzem, który pomoże w dobraniu rodzaju ruchu do stanu zdrowia pacjenta.

Chorzy na POChP powinni wykonywać ćwiczenia krócej i mniej intensywnie, aby nie forsować swojego organizmu.

Zajęcia muszą być indywidualnie dostosowane do sprawności fizycznej chorego oraz stopnia zaawansowania choroby, a czas trwania treningu, liczba powtórzeń oraz intensywność ćwiczeń powinny być stopniowo zwiększane, w miarę poprawy wydolności fizycznej. Dobrą propozycją aktywności może okazać się popularny sport – nordic walking, czyli połączenie techniki marszu z jazdą na nartach.

W Polsce działają towarzystwa, które organizują spacery zarówno w większych, jak i mniejszych miejscowościach. Możemy także sami zakupić kijki i wybierać się na spacery do pobliskich parków czy lasów. Chorzy mogą trenować także za pomocą roweru stacjonarnego. Lekarze podkreślają, że regularnie wykonywane treningi z dołożonymi dodatkowymi ćwiczeniami (np. podczas rozgrzewki) są w stanie zwiększyć objętość naszych płuc o nawet 30%.

– Aż 62% chorych na POChP musi robić sobie przerwy wchodząc pod górę schodami, 56% z powodu choroby musiało porzucić swoje hobby, a 41% musi zajmować miejsce siedzące korzystając z transportu publicznego, ponieważ nie ma siły, by stać podczas podróży. Dzięki ćwiczeniom fizycznym wydolność ich płuc może się poprawić, przez co wrośnie poziom życia chorych – mówi prof. Adam Antczak.

Wdrożenie aktywności fizycznej pomaga w zwiększaniu wydolności płuc, co pozytywnie wpływa na poziom życia pacjentów.

POChP stanowi jedną z najczęstszych przyczyn śmierci na świecie, a zapadają na nią głównie osoby w średnim i starszym wieku. Zazwyczaj pierwszym objawem jest uporczywy kaszel z odkrztuszaniem plwociny. Jest to choroba, której nie można do końca wyleczyć, jednak odpowiednio wcześnie włączona terapia pozwala spowolnić jej rozwój.

Jak wynika z badań przeprowadzonych w ramach kampanii Płuca Polski w listopadzie 2016 r., 40% Polaków deklaruje, że wie, co oznacza skrót POChP, natomiast poprawnie rozwinąć go potrafi jedynie 42% z nich. We wszystkie działania kampanii angażują się eksperci medyczni, liderzy opinii oraz sportowcy, którzy zachęcają do wykonywania badań spirometrycznych. Wszelkie aktywności odbywają się pod patronatem Polskiego Towarzystwa Oświaty Zdrowotnej, przy wsparciu autorytetów medycznych Polskiego Towarzystwa Chorób Płuc.