Aktywność fizyczna zmniejsza ryzyko nawrotu raka jelita grubego
Wyniki najnowszego badania zaprezentowanego podczas czerwcowego kongresu Amerykańskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej (ASCO) potwierdzają, że aktywność fizyczna to nie tylko sposób na poprawę samopoczucia, lecz także istotny element leczenia onkologicznego.

W trwającym 15 lat badaniu klinicznym III fazy, które przeprowadzono w 55 ośrodkach onkologicznych w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie, wzięło udział 889 osób po operacyjnym leczeniu raka jelita grubego oraz zakończonej chemioterapii pooperacyjnej. Uczestników losowo przydzielono do jednej z dwóch grup. Pierwsza realizowała trzyletni, ustrukturyzowany program ćwiczeń fizycznych, a druga – kontrolna – otrzymała jedynie materiały edukacyjne dotyczące zdrowego stylu życia.
Po medianie obserwacji wynoszącej 7,9 lat okazało się, że osoby uczestniczące w programie ćwiczeń miały istotnie wyższe szanse na przeżycie wolne od nawrotu choroby – po 5 latach wynosiły one 80,3 proc. w porównaniu do 73,9 proc. w grupie kontrolnej, co przekładało się na zmniejszenie względnego ryzyka nawrotu nowotworu o 28 proc. Co więcej, całkowite przeżycie po ośmiu latach było również wyższe w grupie ćwiczącej (90,3 proc. vs. 83,2 proc.).
To badanie to jedno z pierwszych tak silnych i dobrze udokumentowanych dowodów na to, że systematyczny wysiłek fizyczny może realnie poprawiać rokowanie u chorych na nowotwory. Więcej ten temat można przeczytać w „The New England Journal of Medicine”.