9 października 2024

Albo gabinety stomatologiczne, albo dentobusy

Do szkół powinny wrócić gabinety zdrowia z pielęgniarkami lub higienistkami oraz gabinety stomatologiczne – powiedział minister zdrowia Konstanty Radziwiłł. Pierwszych gabinetów, według ministra, można się spodziewać w roku szkolnym 2018/2019.

Jednym z pomysłów na zapewnienie opieki stomatologicznej w szkołach, gdzie nie ma gabinetu, będą dentobusy

Foto: pixabay.com

„Chcielibyśmy, żeby w każdej szkole był gabinet zdrowia, gabinet profilaktyki zdrowotnej, w którym, w większych szkołach stale, a w mniejszych okresowo, będzie dostępna pielęgniarka bądź higienistka, a także, żeby w większych szkołach były gabinety stomatologiczne, a te szkoły, które gabinetu nie mają, żeby miały w inny sposób dostęp do opieki stomatologicznej” – zapowiedział Radziwiłł na konferencji w szkole podstawowej w Boguchwale koło Rzeszowa.

Wyjaśnił, że jednym z pomysłów na zapewnienie opieki stomatologicznej w tych szkołach, gdzie nie ma gabinetu, będą dentobusy w każdym województwie. Jak zapowiedział, taki gabinet dentystyczny na kołach będzie odwiedzał poszczególne szkoły i zajmował się zarówno profilaktyką, wczesnym wykrywaniem próchnicy, jak i leczeniem. „Wydaje się, że trzeba wrócić do tego, że w każdej szkole był gabinet zdrowia, w którym była pielęgniarka, higienistka, okresowo lekarz, no i był gabinet stomatologiczny” – ocenił.

Jako przykład podał gabinet stomatologiczny w szkole w Boguchwale, który – w jego ocenie – wydaje się być jednym z takich miejsc, „które mogły by być wzorem, a jeśli nie wzorem, to podstawą do rozważań na ten temat” – dodał Radziwiłł.

Wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko przytoczyła statystyki, według których ok. 6 proc. dzieci 15-letnich „już ma dokonaną ekstrakcję zęba stałego – jest to bardzo niepokojące i w związku z tym musimy odbudować system opieki stomatologicznej nad dziećmi”. Minister zaznaczył, że obecnie w resorcie są przygotowywane założenia do ustawy o medycynie szkolnej, które obejmują właśnie m.in. dentobusy.

Przygotowywany jest też program wsparcia dla szkół, dla odtworzenia tego systemu, który kiedyś był i powinien być w szkołach. „Planujemy wsparcie, żeby już od przyszłego roku szkolnego – 2018/2019 – można było przynajmniej w części szkół zapewnić istnienie tych gabinetów” – podkreśliła. Odpowiedzialność za te gabinety byłaby podzielona: samorząd terytorialny wraz ze szkołą zapewniałby odpowiednie pomieszczenia, a resort zdrowia w ramach programu rządowego finansowałby wyposażenie. Z kolei różne podmioty, które byłyby lokowane w tych gabinetach czy dentobusach, wykonywałyby świadczenia zdrowotne finansowane przez NFZ.

Źródło: Codzienny Serwis Informacyjny PAP