21 listopada 2024

Amalgamat – wkrótce nowe rozporządzenie ministra zdrowia

Cieszy odejście od stosowania amalgamatu, ale są wątpliwości co do wyceny procedury jego usunięcia, tak by byli chętni lekarze dentyści do jej zakontraktowania – czytamy w stanowisku Prezydium NRL dotyczącego projektu rozporządzenia ministra zdrowia.

Foto: pixabay.com

Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej pozytywnie ocenia odchodzenie od stosowania amalgamatu, jak również wprowadzenie do katalogu świadczeń gwarantowanych świadczenia usunięcia wypełnienia amalgamatowego. Obawy Prezydium NRL dotyczą odpowiedniej wyceny tej procedury, tak by byli chętni lekarze dentyści do jej zakontraktowania.

Zastrzeżenia Prezydium NRL budzą przedstawione w Ocenie Skutków Regulacji, która jest dołączona do projektu rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia stomatologicznego, kwestie wydatków płatnika w związku z zastąpieniem amalgamatu stomatologicznego cementami szkłojonomerowymi.

„Jak wynika z OSR według analiz Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji będzie to koszt maksymalnie ok 21 mln zł. W ocenie Prezydium NRL wskazana kwota, w przeliczeniu na jedno wypełnienie będzie skutkowała niewielkim, lub wręcz kosmetycznym, wzrostem finansowania tego świadczenia i nie zapewni niezbędnej opłacalności udzielania świadczeń, a co za tym idzie rentowności kontraktów stomatologicznych” – wskazuje Prezydium NRL.

Koszty zakupu separatorów amalgamatu

Samorząd lekarski zwraca uwagę na niejasno sformułowane propozycje kompensacji kosztów wyposażenia gabinetów stomatologicznych w separatory amalgamatu, co ma się odbywać w oparciu o aktualizację wyceny świadczenia usunięcia wypełnienia amalgamatowego o koszt amortyzacji separatorów. Zdaniem Prezydium NRL, w związku z brakiem danych o liczbie usuwanych wypełnień amalgamatowych, niemożliwym jest prognozowanie częstości udzielania tego świadczenia.

„Skutkiem tego, nie sposób przyjąć przez jak dużą liczbę udzielanych świadczeń należy podzielić koszt amortyzacji samego urządzenia separatora. Wypracowane ostatecznie rozwiązanie winno przewidywać, iż placówkom stomatologicznym deklarującym udzielanie tego świadczenia, tę część kosztów świadczenia, jaka wynika z amortyzacji samego separatora, refundować się będzie rocznym ryczałtem z uwzględnieniem przyjętego jednolicie okresu amortyzacji separatora” – czytamy w podjętym stanowisku.

Ponadto w ocenie Prezydium NRL wydłużeniu, do przyjemniej 30 dni, powinien ulec okres wejścia w życie przepisów rozporządzenia, tak by gabinety stomatologiczne mogły przygotować się organizacyjnie do zmiany przepisów i nie zostały z zapasem zakupionego wcześniej amalgamatu.