4 maja 2024

Apel PNRL do marszałka Sejmu ws. kandydatury na RPD

Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej (NRL) zwróciło się z apelem do nowo powołanego marszałka Sejmu Szymona Hołowni o zgłoszenie kandydatury lekarza Pawła Kukiza-Szczucińskiego na stanowisko Rzecznika Praw Dziecka (RPD).

Fot. arch. prywatne

Apel został wystosowany w związku z upływającą w połowie grudnia 2023 r. kadencją obecnego rzecznika Mikołaja Pawlaka.

Samorząd lekarski ocenia, że wyzwania, przed którymi stoi RPD, wzrosły i wymagają dużego zaangażowania. Jak czytamy w apelu Prezydium NRL pandemia COVID-19 i wojna za naszą południowo-wschodnią granicą sprawiły, iż kondycja psychofizyczna dzieci i młodzieży stale się pogarsza.

„Na problemy w tym zakresie zwracały uwagę niemal wszystkie ugrupowania startujące do Sejmu RP X kadencji. Dlatego ważne jest, aby pełnienie funkcji Rzecznika Praw Dziecka zostało powierzone osobie, która zarówno rozumie oraz chce rozwiązywać problemy, z którymi aktualnie borykają się polskie dzieci oraz młodzież” – czytamy w apelu Prezydium NRL Zdaniem samorządu lekarskiego, taką właśnie osobą jest Paweł Kukiz-Szczuciński.

Kim jest Paweł Kukiz-Szczuciński?

Paweł Kukiz-Szczuciński (rocznik 1973) to pediatra i psychiatra. Pracuje w poradni zdrowia psychicznego dla dzieci i szpitalnym oddziale dziecięcym. Jako lekarz uczestniczył w misjach medycznych m.in. na Bliskim Wschodzie, a w pierwszych dniach rosyjskiej agresji na Ukrainę wyjechał jako wolontariusz do Lwowa.

W pierwszych dniach wojny w Ukrainie, która rozpoczęła się 24 lutego 2022 r., wyjechał do Lwowa jako wolontariusz. Na miejscu organizował transport dzieci z chorobami nowotworowymi. – Na początku poruszałem się między Ukrainą i Polską, ale później pozostałem we Lwowie w obawie, by wojska rosyjskie nie odcięły mnie od szpitala – mówił dla „Gazety Lekarskiej”.

Do połowy marca 2022 r., m.in. dzięki jego zaangażowaniu, w czterech transportach ewakuowano do Polski ok. 240 dzieci. – Przerwanie ich terapii byłoby bardzo niebezpieczne. Leczyły się one w oddziałach onkologicznych w różnych częściach Ukrainy. Byli również mali pacjenci m.in. z problemami nefrologicznymi. Dodając do tego ich rodziny, w ciągu trzech tygodni ewakuowaliśmy kilkaset osób – powiedział lekarz. Całą rozmowę publikujemy tutaj:

Misja w nieznane

Dwa lata wcześniej Paweł Kukiz-Szczuciński był uczestnikiem pierwszej misji polskich lekarzy w Lombardii w 2020 r., niosąc pomoc pierwszym ofiarom COVID-19. W tamtym czasie wiedza o koronawirusie SARS-CoV-2 była niewielka, a w społeczeństwie, a także wśród medyków, dominował strach.

– Nasza misja miała charakter zarówno praktyczny, jak i solidarnościowy. Jedno i drugie było ważne. Pojechaliśmy w okolice Bergamo i Brescii, gdzie było najwięcej ofiar i zakażonych, a włoscy lekarze, z którymi współpracowaliśmy, dysponowali ogromną wiedzą zdobytą w ciągu ostatnich tygodni w walce z COVID-19 – wspominał w rozmowie z „Gazetą Lekarską”.

Włochy znalazły się wówczas w tragicznej sytuacji. – Gdy wylatywaliśmy z Polski, nie żyło kilkudziesięciu włoskich lekarzy w związku z zakażeniem SARS-CoV-2, a trzy tygodnie później ta liczba przekroczyła 120. Praca w warunkach ekstremalnych to ważne doświadczenie – powiedział lekarz. Więcej na ten temat pisaliśmy tutaj:

Poparcie samorządu lekarskiego

– Samorząd lekarski dostrzega narastający kryzys psychiatrii dzieci i młodzieży. Pogłębiające się zaniedbania i ich naprawa powinny być priorytetem Rzecznika Praw Dziecka – mówi Damian Patecki, przewodniczący Komisji NRL ds. kształcenia medycznego, cytowany w komunikacie NIL.

W opinii Prezydium NRL doktor Kukiz-Szczuciński to wartościowy ekspert, a jego kwalifikacje odpowiadają nie tylko odpowiedzialności, jaką niesie ze sobą instytucja Rzecznika Praw Dziecka, ale i potrzebom polskiej psychiatrii dzieci i młodzieży. Swoim działaniem udowadnia, że w obronie dzieci jest w stanie zaryzykować własne życie.

– Osobą pełniącą tę funkcję powinien być lekarz psychiatra, praktyk, mający doświadczenie m.in. w pracy w poradni psychiatrycznej, dlatego Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej zgłosiło do Marszałka Sejmu RP kandydaturę lekarza Pawła Kukiza-Szczucińskiego. Ma on pełne poparcie samorządu lekarskiego – dodaje Damian Patecki.

W 2018 r. Paweł Kukiz-Szczuciński kandydował na stanowisko Rzecznika Praw Dziecka. Poparło go 171 parlamentarzystów z klubów i kół poselskich będących wówczas w opozycji.